Ο Φεβρουάριος ήταν ο χειρότερος μήνας για τους Αριζόνα Κογιότς, καθώς δεν εξασφάλισαν ούτε μια νίκη! Αυτό άλλαξε για αυτούς στην αγωνιστική κόντρα με τους Οτάβα Σένατορς, όπου μετά από 14 ήττες, πετύχανε την πολυπόθητη νίκη με 5-3.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Καρκόνε για τους Κογιότς στο 7′ στο ριμπάουντ. Στο 12′, ο Μόουζερ το διπλασιάζει με one-timer γκολ πάνω από τον αριστερό κύκλο. Στο 15′, ο Σμαλτζ προσθέτει το τρίτο στο power play με one-timer από την δεξιά πλευρά στην κόκκινη γραμμή. Στο 18′, ο Ταρασένκο βάζει το πρώτο γκολ των Σένατορς με one-timer από την κάτω πλευρά του δεξιού κύκλου.

Μετά από μια δυνατή 1η περίοδο για τους Κογιότς, οι Σένατορς κυριάρχησαν στην 2η περίοδο. Στο 13′, ο Μπάθερσον σκοράρει στο ριμπάουντ για να κάνει το 2-3. Στο 15′, ο Πίντο φέρνει την ισοφάριση στο power play σκοράροντας από τον δεξιό κύκλο.

Στη 3η περίοδο, οι Κογιότς καταφέρνουν να πάρουν πάλι το προβάδισμα χάρη στον Γκάνθερ στο power play. Στα τελευταία δυο λεπτά, οι Σένατορς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Οι Κογιότς εκμεταλλεύτηκαν αυτή την ευκαιρία για να σφραγίσουν το πέμπτο γκολ στο 18′ με σκόρερ τον Ματσέλι.