Νίκη για τους Ουάσινγκτον Κάπιταλς κόντρα στους Φιλαδέλφια Φλάιερς με 5-2. Οι δεύτεροι ξεκίνησαν την 1η περίοδο με προβάδισμά τους, αλλά γρήγορα το χάσανε στην 2η περίοδο, όπου και οι Κάπιταλς επικράτησαν για τον υπόλοιπο του αγώνα.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Μπρινκ για τους Φλάιερς στο 1′ σκοράροντας στο ριμπάουντ. Στο 18′, ο Τίπετ το διπλασιάζει στο power play σουτάροντας από τον αριστερό κύκλο.

Στη 2η περίοδο, οι Κάπιταλς επικράτησαν. Στο 4′, ο Οβέσκιν βάζει το πρώτο γκολ τους με ένα ωραίο ωραίο σεκάνς από τους Λαπιέρ και Ζαμούλα. Πιο συγκεκριμένα ο Λαπιέρ κερδίζει το face-off, κάνει πάσα στον Ζαμούλα, όπου εκείνος με την σειρά του δίνει την ασίστ στον Οβέσκιν για να οδηγήσει στο γκολ. Στο 9′, ο Μιλάνο φέρνει την ισοφάριση. Στο 17′, οι Κάπιταλς παίρνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα χάρη στον Κάρλσον, ο οποίος έβαλε γκολ, οδηγώντας τον δίσκο γύρω από το τέρμα.

Στη 3η περίοδο, ο Μάνθα κάνει το 4-2 στο power play με σουτ έξω από τον δεξιό κύκλο. Στο 15′, ο Στρόουμ ολοκληρώνει το σκορ από τον δεξιό κύκλο.