«Έσπασαν» οι Ντέβιλς τις 9 συνεχόμενες νίκες των Πάνθερς

Οι Νιου Τζέρσι Ντέβιλς είχαν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις στη σεζόν όπου έδειξαν ομαδική προσπάθεια και αυτό φάνηκε στην 4-1 νίκη τους κόντρα στους Φλόριντα Πάνθερς, τερματίζοντας τις εννιά συνεχόμενες νίκες των τελευταίων.

Στη 1η περίοδο, οι Ντέβιλς επικράτησαν δυναμικά. Οι Πάνθερς παραλίγο να πάρουν το προβάδισμα πρώτοι μέσα σε 25 δευτερόλεπτα: ο Μπένετ σούταρε στο τέρμα των Ντέβιλς, αλλά ο δίσκος χτύπησε στην εστία. Το σκορ ανοίγει για αυτούς ο Χολτζ στο 4′ του οποίου ο δίσκος εκτράπηκε από τον Τίρνι. Στο 15′, οι Ντέβιλς διπλασιάζουν το σκορ. Ο Μπρατ οδηγεί τον δίσκο κοντά στο τέρμα των Πάνθερς, αλλά τον χάνει ανάμεσα στα πόδια, όμως ο ΜακΛόουντ σώζει την κατάσταση με την κατοχή του και ενώ φάνηκε να σκοράρει αυτός στο ριμπάουντ, τελικά αποδόθηκε το γκολ στον Μπρατ. Οι Πάνθερς ξανά είχαν τρομερή ευκαιρία στο τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά ο Ντος κάνει μια πολύ σημαντική απόκρουση για να κρατήσει την εστία του ανέπαφη.

Στη 2η περίοδο, ο Χάουλα επεκτείνει το σκορ των Ντέβιλς σκοράροντας από τον δεξιό κύκλο. Οι Πάνθερς βρίσκουν το τέρμα στα τελευταία 32 δευτερόλεπτα με γκολ του Ράινχαρτ με τον Κατσάκ, ο οποίος ήταν μπροστά στο τέρμα να του πασάρει το δίσκο ανάμεσα στα πόδια του.

Στη 3η περίοδο, οι Πάνθερς αύξησαν τα σουτ τους. Ο Ντος, όμως, απέκρουσε κάθε τους προσπάθεια και δείχνει όλο και περισσότερο γιατί θα πρέπει να είναι αυτός ο starter και όχι ο Βάνικεκ. Στα τελευταία δυο λεπτά, οι Πάνθερς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακα τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ντέβιλς βρίσκονται στην επιθετική ζώνη, κοντά στο τέρμα των Πάνθερς όπου πέφτει ένας «καταιγισμός» από σουτ με την ελπίδα να καταφέρουν να σημειώσουν το τέταρτο γκολ τους, ενώ οι Πάνθερς προσπαθούσαν να αμυνθούν χωρίς να έχουν τον τερματοφύλακα τους. Ο Μαρίνο επιτέλους το καταφέρνει με 18 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη της αγωνιστικής.