Άνετη νίκη για τους Λάιτνινγκ κόντρα στους Ντακς

Κακή εμφάνιση για τους Άναχαϊμ Ντακς, οι οποίοι ταλαιπωρούνται με τους τραυματισμούς, προσθέτοντας έναν ακόμα με την αποχή του Λίσον στην 3η περίοδο. Οι Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ εξασφάλισαν νίκη 5-1.

Στη 1η περίοδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ. Ισόπαλη περίοδο με τον αριθμό των σουτ στο τέρμα να είναι εξίσου ίσα (11-11).

Η 2η περίοδος, όλα τα γκολ που σημειώθηκαν ήταν στο power play. Οι Λάιτνινγκ ανοίγουν το σκορ στο 6′ με τον Χέντμαν, ο οποίος σκόραρε από τον δεξιό κύκλο . Στη συνέχεια, ο Στάμκος το διπλασιάζει στο 11′ σκοράροντας στο ριμπάουντ από το δεξιό κύκλο μέσω five-hole. Στο 14′ , οι Ντακς πετυχαίνουν το πρώτο τους γκολ με τον Βατράνο από τον δεξιό κύκλο. 39 δευτερόλεπτα αργότερα, οι Λάιτνινγκ απαντάνε με τον Στάμκος ξανά, του οποίου το σουτ ανακατευθύνθηκε στο μπαστούνι ενός παίκτη των Ντακς μπροστά και μέσα στο τέρμα.

Στη 3η περίοδο, οι Ντακς δεν έδειξαν σημάδια βελτίωσης. Επιπλέον, ο παίκτης τους, Λίσον, δεν επιστρέφει στον αγώνα μετά από τραυματισμό στην προηγούμενη περίοδο. Στο 10′, ο ντα Χαν επεκτείνει το σκορ των Λάιτνινγκ σε 4-1 σκοράροντας από την μπλε γραμμή μέσω five-hole. Ο Χάγκελ ολοκληρώνει το σκορ στο 18′, όπου σκοράρει στο ριμπάουντ.