3-2 νίκη των Χάρικεϊνς κόντρα στους Ντέβιλς

Οι Καρολίνα Χάρικεϊνς επέδειξαν καλή εμφάνιση αυτόν τον μήνα. Αυτή τη φορά αντιμετώπισαν τους Νιου Τζέρσι Ντέβιλς στον προτελευταίο αγώνα πριν τη κενή εβδομάδα (Bye Break), όπου τους κέρδισαν με 3-2.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Άχο για τους Χάρικεϊνς σε 30 δευτερόλεπτα, ολοκληρώνοντας πάσα του Τεραβάινεν και σπάζοντας την άμυνα του Μίλερ.

Στη 2η περίοδο, ο Τεραβάινεν διπλασιάζει το σκορ στο power play στο 2΄ με one-timer από τη κορυφή του δεξιού κύκλου. 25 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Στολ επεκτείνει το σκορ των Χάρικεϊνς με tip-in από σουτ του Τσέι. Μετά από αυτό το γκολ που δέχτηκαν οι Ντέβιλς, πραγματοποίησαν αλλαγή τερματοφύλακος: ο Βάνικεκ αντικαθιστά τον Ντος. Επιπλέον, οι Ντέβιλς επικαλέστηκαν coach’s challenge για high-sticking. Μετά από έλεγχο της διαιτησίας το γκολ των Χάρικεϊνς παραμένει, ενώ οι Ντέβιλς παίρνουν πέναλτι για καθυστέρηση του αγώνα.

Στη 3η περίοδο, ο Ντάουλινγκ σκοράρει το πρώτο γκολ των Ντέβιλς στο 6΄ με ωραίο «χτίσιμο» από τους Τίρνι και Χολτζ. Ο Τίρνι, βρισκόμενος πίσω στη γραμμή του τέρματος, πασάρει τον δίσκο στον Χολτζ και εκείνος με την σειρά του στον Ντάουλινκ, ο οποίος σκοράρει από το slot. Στα τελευταία δυο λεπτά, οι Ντέβιλς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Ο Μπρατ φέρνει τους Ντέβιλς μια μονάδα πιο κοντά με τους Χάρικεϊνς στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα! Βέβαια, δεν είχαν αρκετό χρόνο για ισοφάριση και οι Χάρικεϊνς παίρνουν την νίκη.