Άνετη 6-3 νίκη των Λάιτνινγκ επί των Κογιότς

Σταθερά κράτησαν την επικράτησή τους σε κάθε περίοδο οι Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ κόντρα στους Αριζόνα Κογιότς, με τους τελευταίους να σημειώνουν την όγδοη ήττα τους αυτόν τον μήνα στην 6-3 νίκη των πρώτων.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Ράντις για τους Λάιτνινγκ σε 24 δευτερόλεπτα από την μπλε γραμμή! Στο 9΄, ο Κέλερ φέρνει την ισοφάριση στο ριμπάουντ από τον αριστερό κύκλο, βρίσκοντας άνοιγμα στην εστία των Λάιτνινγκ. Στα τελευταία 33 δευτερόλεπτα, ο Πόιντ «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Λάιτνινγκ.

Στη 2η περίοδο, ο Κούτσεροφ επεκτείνει το σκορ των Λάιτνινγκ στο 8΄, σκοράροντας από τον δεξιό κύκλο. Στο 13, ο Στάμκος τους «ανεβάζει» 4-1 στο power play με one-timer. Στο 16΄, ο Τσέιφι σημειώνει ένα ακόμα για τους Λάιτνινγκ και το πρώτο του αυτή τη σεζόν, όπου ολοκληρώνει πάσα του Κρόζερ, ο οποίος ήταν πίσω από την γραμμή του τέρματος και βρίσκει το δίχτυ. Στο επόμενο λεπτό, οι Κογιότς απαντούν με τον Κέλερ να βρίσκεται πίσω από την γραμμή του τέρματος και δίνει πάσα στον Ντούρζι για να εξασφαλίσουν το δεύτερο γκολ.

Στη 3η περίοδο, στο 7΄, ο Γκλέντενινγκ βάζει το τελευταίο γκολ των Λάιτνινγκ σουτάροντας από τον αριστερό κύκλο. Ο Κράουζ ολοκληρώνει το σκορ στο 12΄, με το τρίτο γκολ των Κογιότς.