H Τσέλσι έκοψε βαθμούς από την Άστον Βίλα, πριν το ματς με τον Ολυμπιακό, ενώ η Μπέρνλι σόκαρε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δηλώνοντας ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Ισοπαλία πριν τον Ολυμπιακό!

Η Άστον Βίλα, λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, για τα ημιτελικά του Conference League, ήρθε ισόπαλη κόντρα στην Τσέλσι. Μάλιστα, στο ημίχρονο προηγούταν, με 2-0. Τελικά η Τσέλσι επέστρεψε στο ματς, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς ανώτερη και ισοφάρισε σε 2-2, ενώ παραλίγο και να κερδίσει, αν το VAR δεν της ακύρωνε «buzzer beater», στο 90+6′! Εκτός των βαθμών, η Βίλα έχασε και τους Τίλεμανς-Μαρτίνες εν’ όψει Ολυμπιακού, που αποχώρησαν τραυματίες. Έτσι, η ομάδα του Έμερι δεν ξέφυγε πολύ από την 5η Τότεναμ, αφού έχει 67 βαθμούς και οι «Σπερς» 60, αλλά με τρία λιγότερα ματς. Στην 9η θέση με 48 βαθμούς και πέντε λιγότερους από τις Ευρωπαϊκές θέσεις, βρίσκεται η ομάδα του Ποτσετίνο.

Οι γηπεδούχοι, ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα 45 λεπτά και μόλις στο 4′, προηγήθηκαν. Άψογη κυκλοφορία μπάλας, ο ΜακΓκιν βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος του πέναλντι, εκτέλεσε άσχημα, όμως η μπάλα βρήκε στον Κουκουρέγια και κατέληξε στα δίχτυα, με αποτέλεσμα να του χρεωθεί ως αυτογκόλ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ντιν έχασε την ευκαιρία, να κάνει το 2-0. Η Τσέλσι βελτιώθηκε ύστερα και στο 16′ ισοφάρισε. Ο σκόρερ Τζάκσον όμως ήταν οφσάιντ και το VAR ακύρωσε το γκολ. Ο ίδιος παίχτης στο 34′, σημάδεψε το δοκάρι με σκαστή κεφαλιά. Και αφού δεν έγινε ποτέ το 1-1, οι «Χωριάτες» διπλασίασαν, τα τέρματά τους. Αρχικά προειδοποίησαν στο 38′, με το σουτ του Γουότκινς που έβγαλε ο Πέτροβιτς, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σέρβος κίπερ δεν μπόρεσε να αντιδράσει, στο τρομερό πλασέ του Ρότζερς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βίλα…δεν κατέβηκε και η Τσέλσι κυριάρχησε πλήρως. Τα ποσοστά κατοχής, άγγιζαν μάλιστα το 80%, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, να μην μπορούν να ανασάνουν. Η δικαίωση των φιλοξενούμενων, ήρθε τελικά στο 62′. Έπειτα από κλέψιμο, ο Μαντουέκε βγήκε τετ-α-τετ με τον Όλσεν (που αντικατέστησε αναγκαστικά τον Μαρτίνες στο 46′) και πλάσαρε ιδανικά, μειώνοντας σε 2-1. Στο 73′, ο Πέτροβιτς σταμάτησε τον Μπέιλι, κρατώντας στο ματς τους Λονδρέζους, που ισοφάρισαν στο 81′. Εκεί, ο Γκάλαχερ βρήκε χώρο και με τρομερό φαλτσαριστό σουτ, ισοφάρισε σε 2-2. Στο φινάλε, η Τσέλσι σε δύο περιπτώσεις, άγγιξε την ανατροπή. Αρχικά στο 90+4′, ο Όλσεν νίκησε τον Πάλμερ, σε τετ-α-τετ και ένα λεπτό μετά, ο Σουηδός κίπερ έβαλε αυτογκόλ, ύστερα από κεφαλιά του Ντισασί στο δοκάρι. Το VAR όμως ακύρωσε το γκολ, για φάουλ (;) του Ντισασί, στον Ντιέγκο Κάρλος. Η τελυταία φάση της Βίλα, ήταν μία άστοχη κεφαλιά, του Ντουράν.

Έχει σφυγμό!

Η Μπέρνλι, απέσπασε τον βαθμό στο «Ολντ Τράφορντ» και έμεινε ζωντανή, στη μάχη της παραμονής. Βρίσκεται 2η από το τέλος με 24 βαθμούς και χρειάζεται 2, για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη. Παράλληλα, το Ευρωπαϊκό μέλλον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκεται σε κίνδυνο, αφού η ομάδα του Τεν Χααγκ βρίσκεται 6η, με 54 βαθμούς. Ουσιαστικά, πρέπει να βγει από την 8η θέση και κάτω, για μείνει εκτός Ευρώπης και αυτή τη στιγμή, βρίσκεται στο +5.

Το ματς είχε από νωρίς γρήγορο ρυθμό. Στο 16′, ο Άντονι έχασε τετ-α-τετ και τρία λεπτά μετά, ο Μπρούνο Φερνάντες σημάδεψε το δοκάρι. Έπειτα, η ομάδα του Κομπανί απάντησε. Στο 34′, ο Ονανά σταμάτησε δύσκολα, την κοντινή κεφαλιά του Φόστερ και στο 39′ σταμάτησε εντυπωσιακά, το σουτ του ίδιου παίχτη. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, καθώς η Μάντσεστερ, συνέχισε να κάνει φάσεις. Σπατάλησε καλές στιγμές, με τους Κασεμίρο και Γκαρνάτσο, πριν ανοίξει το σκορ στο 79′, με το έξοχο πλασέ του Άντονι. Η Μπέρνλι ωστόσο δεν παράτησε το ματς και δικαιώθηκε. Στο 85′, ο Ονάνα ανέτρεψε τον Αμντουνί, ο Αλγερινός εκτέλεσε το πέναλντι που κέριδσε, ισοφάρισε και χάρισε έναν υπερπολύτιμο βαθμό, στη Μπέρνλι.