Γύρος 1, Αγώνας 4: Ανατρεπτική νίκη για τους Νιου Γιορκ Αϊλάντερς κόντρα στους Καρολίνα Χάρικεϊνς με 3-2! Ο Ματ Μπαρζάλ έφερε την πρώτη νίκη στους Αϊλάντερς στην 2η παράταση, έκοψε το προβάδισμα των Χάρικεϊνς στην σειρά αγώνων (3-1) και τους «ανάγκασε» να αναμετρηθούν για πέμπτο αγώνα.

Στη 1η περίοδο, οι Χάρικεϊνς ανοίγουν το σκορ στο 7΄ με σκόρερ τον Τζάρβις, ο οποίος έβαλε γκολ στο power play από τον αριστερό κύκλο.

Στη 2η περίοδο, ο Μπαρζάλ φέρνει την ισοφάριση στο 10΄, σκοράροντας έξω από την κορυφή του δεξιού κύκλου.

Στη 3η περίοδο, με τους Άιλαντερς εμφανώς πιο εμψυχωμένοι, ο Παζό τους δίνει το προβάδισμα στο 10΄ στο power play από τον αριστερό κύκλο. Στο 14΄, οι Χάρικεϊνς με το 5-on-4 πλεονέκτημα, κατάφεραν να μοιράσουν τον σκορ χάρη στον Νέσεν στο power play, ο οποίος έκτρεψε σουτ του Τεραβάινεν. Με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι την λήξη της περιόδου, ο αγώνας συνεχίστηκε στην παράταση. Οι Άιλαντερς θα προσπαθήσουν να πάρουν την νίκη στην παράταση, ώστε να «καθυστερήσουν» την πρόκριση των Χάρικεϊνς στον δεύτερο γύρο και να αυξήσουν τις ελπίδες να τους αποκλείσουν σε επόμενους αγώνες.

Στην παράταση, δεν κατάφερε καμιά πλευρά να σκοράρει για να πάρει την νίκη με τα σουτ να προσμετρούνται 17-10 υπέρ των Χάρικεϊνς. Οι Αϊλάντερς κατάφεραν να αντισταθούν στις δυνάμεις της Καρολίνας και ο αγώνας συνεχίζεται στην δεύτερη παράταση.

Στη 2η παράταση, ο Μπαρζάλ την λήγει σε ένα λεπτό, εκτρέποντας τον δίσκο από μακρινό σουτ του Μπορτοούζο και χαρίζει την πρώτη νίκη των Αϊλάντερς στην σειρά αγώνων, και «έσπρωξε» τους Χάρικεϊνς στο να αναμετρηθούν ξανά με πέμπτο αγώνα.