Γύρος 1, Αγώνας 5: 6-1 νίκη για τους Φλόριντα Πάνθερς κόντρα στους Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ και προκρίνονται στον δεύτερο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Μπόστον Μπρούινς ή τους Τορόντο Μέιπλ Λιφς. Οι Λάιτνινγκ αποκλείστηκαν, καθώς σημείωσαν μόνο μια νίκη στην σειρά αγώνων.

Στη 1η περίοδο, ο Κιρέλι παραλίγο να ανοίξει το σκορ για τους Λάιτνινγκ στο 13′. Οι Πάνθερς κάλεσαν το coach’s challenge για εμποδισμό τερματοφύλακος. Μετά από έλεγχο της διαιτησίας το γκολ ακυρώθηκε για αυτόν τον λόγο.

Στη 2η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Βέρχεϊτζι για τους Πάνθερς σε 44 δευτερόλεπτα σκοράροντας στο ριμπάουντ. Στο 12΄, ο Μπάρκοβ διπλασιάζει το σκορ στο ριμπάουντ. Στο 13΄, οι Λάιτνινγκ κόβουν το προβάδισμα των Πάνθερς με γκολ του Χέντμαν από το slot.

Στη 3η περίοδο, οι Πάνθερς πρόσθεσαν τέσσερα επιπλέον γκολ. Στο 11΄, ο Μπάρκοβ σκοράρει μπροστά στην εστία για να κάνει το 3-1. Στο 14′, ο Ροντρίγκεζ σουτάρει από τον αριστερό κύκλο για να σημειώσει το τέταρτο γκολ. Στο 16΄ και 18΄, οι Βέρχεϊτζι και Μίκολα σκοράρουν αντίστοιχα στο άδειο τέρμα των Λάιτνινγκ.