Γύρος 1, Αγώνας 2: Νίκη για τους Λος Άντζελες Κινγκς με 5-4 στην παράταση κόντρα στους Έντμοντον Όιλερς. Οι Κινγκς δώσανε την απάντησή τους μετά την ήττα τους στον πρώτο αγώνα ενάντια στους Καναδούς ότι θα παλέψουν για την πρόκριση στον δεύτερο γύρο και επιπλέον, ισοφαρίζουν στην σειρά αγώνων (1-1).

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Κέμπε για τους Κινγκς στο 3΄ σκοράροντας από το slot. Στο 14΄, ο ίδιος, διπλασιάζει το σκορ από το slot, εκτρέποντας τον δίσκο από σουτ του Κοπιτάρ. Στο 17΄, ο Κούλακ κόβει το προβάδισμα των Κινγκς με one-timer γκολ έξω από την κορυφή του αριστερού κύκλου. Στο επόμενο λεπτό, ο Ντότι κάνει το 3-1 στο breakaway.

Στη 2η περίοδο, οι Όιλερς έληξαν την περίοδο με ισοπαλία. Στο 7΄, ο Χόλογουεϊ μειώνει την διαφορά από το slot. Στο 10΄, ο Χάιμαν μοιράζει το σκορ με one-timer γκολ από τον αριστερό κύκλο.

Στην 3η περίοδο, ο Φιάλα «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Κινγκς στον δεξιό τοίχο της επιθετικής ζώνης στο 1΄. Στο 3΄, οι Όιλερς ισοφαρίζουν ξανά χάρη στον Χόλογουεϊ, ο οποίος το βάζει από τον δεξιό κύκλο. Με το σκορ να είναι ισόπαλο, ο αγώνας συνεχίζεται στην παράταση.

Στην παράταση, ο Κοπιτάρ χαρίζει την νίκη στους Κινγκς μέσα σε δυο λεπτά, σκοράροντας από το slot.