Η Μπάγερ Λεβερκούζεν αρνείται να χάσει, σκοράροντας ξανά στο τέλος, «τεσσάρα» της Λειψίας στη Ντόρτμουντ, «καθάρισε» ο Κέιν για τη Μπάγερν.

46 ματς και συνεχίζει!

Τι να πει κανείς; Η πρωταθλήτρια Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο, έχανε στην έδρα της από τη Στουτγκάρδη, έως και το 90+6′. Τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει, χάρη στο γκολ του Άντριχ. Μάλιστα, αυτό ήταν το 15ο γκολ σε όλες της διοργανώσεις, όπου η Λεβερκούζεν σημειώνει φέτος μετά το 90ο λεπτό! Απίστευτο στατιστικό! Ανέβηκε έτσι στους 81 βαθμούς, ενώ η Στουτγάρδη έχει 64 στην τρίτη θέση, πλησιάζοντας όλο και πιο κοντά, στο όνειρο του Champions League. Στην αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο γκολ νωρίς, στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά στο 47′ ο Φέχριχ άνοιξε το σκορ και στο 56′, ο Ουντάβ έκανε το 0-2. Η Λεβερκούζεν προφανώς και δεν παράτησε το ματς, μειώνοντας με τον Αντλί, στο 61′. Και ενώ όλα έγερναν στο «διπλό», ο Άντριχ στο 90+6′, ισοφάρισε σε 2-2, διατηρώντας αήττητη την ομάδα του.

«Τεσσάρα»…Champions League!

Στο ντέρμπι της 4η θέσης, που οδηγεί στο Champions League, η Λειψία διέλυσε με 4-1 τη Ντόρτμουντ. Έτσι, παρέμεινε 4η με 62 βαθμούς, αφήνοντας τους «Βεστφαλούς» 5 βαθμούς πίσω. Οι φιλοξενούμενοι, έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο 20′, με τον Σάντσο. Από εκεί και μετά, το ματς…κατηφόρισε υπέρ των γηπεδούχων, που έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση. Στο 23′, ο Οπέντα ισοφάρισε μετά και από έγκριση του VAR. Στο 30′, το VAR παρενέβη ξανά, αυτή τη φορά για να πάρει πίσω πέναλντι, υπέρ του Όλμο. Η απόφαση αυτή δεν πτόησε τη Λειψία, που στο 45+2′ ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Σέσκο. Με το…καλησπέρα της επανάληψης ο Σιμακάν έκανε το 3-1 (46′) και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80′, ο Μπαουμγκάρτνερ.

Είχε τον Κέιν!

Ο Χάρι Κέιν, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, στη νίκη της Μπάγερν Μονάχου, κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Έτσι, έφτασε τα 35 γκολ στη Bundesliga και 42 συνολικά, μιας και έχει αλλά 7, στο Champions League. Έτσι, κατάφερε να ανεβάσει την ομάδα του στους 69 βαθμούς και στο +5 από την 3η Στουτγκάρδη. Σε τροχιά Ευρώπης (6η) με 45 βαθμούς, βρίσκεται η Άιντραχτ. Ο Κέιν, άνοιξε το σκορ μόλις στο 9′, αλλά το προβάδισμα κράτησε για λίγο, αφού στο 23′ ο Εκιτίκε, έφερε στα ίσα το ματς. Στο 60′, το VAR καταλόγισε πέναλντι υπέρ του Τόμας Μίλερ. Ο Κέιν εκτέλεσε και ευστόχησε, χαρίζοντας τη νίκη, στην ομάδα του Τόμας Τούχελ.

Τα υπόλοιπα σκορ της ημέρας στη Bundesliga: Φράιμουργκ 1-2 Βόλφσμπουργκ, Άουγκσμπουργκ 0-3 Βέρντερ Βρέμης.