Γύρος 1, Αγώνας 4: Οι Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ «ήρθαν» με φόρα για να πετύχουν την πρώτη τους νίκη κόντρα στους Φλόριντα Πάνθερς, όπου και το πέτυχαν με το σκορ να διαμορφώνεται σε 6-3. Οι Λάιτνινγκ «σπρώχνουν» την σειρά αγώνων σε πέντε αγώνες, αφότου κόψανε το προβάδισμα των Πάνθερς (3-1).

Στη 1η περίοδο, οι Λάιτνινγκ επικράτησαν. Το σκορ ανοίγει ο Στάμκος στο 5΄ στο power play από τον αριστερό κύκλο. Στο 12΄, ο Χάγκελ διπλασιάζει το σκορ από το slot. Στο 13΄, ο Πόιντ κάνει το 3-0 με wrap-around σουτ.

Στη 2η περίοδο, οι Πάνθερς αντεπιτέθηκαν και σχεδόν απείλησαν. Στο 4΄, ο Βέρχεϊτζι βάζει το πρώτο γκολ των Πάνθερς έξω από την κάτω πλευρά του δεξιού κύκλου. Στο 9΄, ο Χάγκελ πραγματοποιεί το 4-1 από το slot. Στο 11΄, ο Ράινχαρτ διπλασιάζει το σκορ των Πάνθερς στο power play από το slot. Στο 14΄, ο Έκμαν-Λάρσον μειώνει την διαφορά.

Στην 3η περίοδο, στο 9΄, ο Στάμκος επεκτείνει το σκορ των Λάιτνινγκ από τον αριστερό κύκλο. Στο 16΄, ο Πολ ολοκληρώνει στο power play στο ριμπάουντ.