Γύρος 1, Αγώνας 4: Οι Κολοράντο Άβαλανς εξασφάλισαν την τρίτη σερί νίκη τους, και αφήνουν το σημάδι τους στην σειρά αγώνων με τους Γουίνιπεγκ Τζετς. Με την 5-1 νίκη τους και χατ-τρικ του Βάλερι Νικούσκιν , ανέβασαν το προβάδισμά τους στη σειρά αγώνων (3-1).

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγουν οι Άβαλανς στο 8΄ με τον Λέκονεν να σκοράρει από τον δεξιό κύκλο. Στο 13΄, ο Σμιντ φέρνει την ισοφάριση από τον δεξιό κύκλο και αυτό θα ήταν το μοναδικό γκολ των Τζετς.

Στη 2η περίοδο, ο Νικούσκιν «σπάει» την ισοπαλία στο power play στο 11΄, εκτρέποντας τον δίσκο από σουτ του Μακάρ. Στο 15΄, ο Μακάρ επεκτείνει το σκορ από τον δεξιό κύκλο. Στο 19΄, ο Νικούσκιν κάνει το 4-1 στο power play μπροστά στην εστία.

Στην 3η περίοδο, ο Νικούσκιν ολοκληρώνει το σκορ και το χατ-τρικ του στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα στο άδειο τέρμα των Τζετς.

Οι Άβαλανς έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στον επόμενο γύρο αν κερδίσουν στον πέμπτο αγώνα, ενώ οι Τζετς κινδυνεύουν με αποκλεισμό από τα πλέι-οφ.