Γύρος 1, Αγώνας 4: Ανατρεπτικός αγώνας στα τελευταία λεπτά που σου έκοβε την ανάσα με τους Βανκούβερ Κάνακς να καταφέρνουν να πάρουν την νίκη με 4-3 επί των Νάσβιλ Πρεντέιτορς στην παράταση χάρη στον Ελίας Λίντχολμ, ενώ λυτρωτής υπήρξε και ο Μπροκ Μπέσερ με το χατ-τρικ του.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγουν οι Κάνακς με τον Μπέσερ στο 2΄ να σκοράρει από τον αριστερό κύκλο. Στο 5΄, ο Τζάνκοσκι φέρνει την ισοφάριση εκτρέποντας τον δίσκο από σουτ του Λόζον.

Στη 2η περίοδο, ο Νίκβιστι «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Πρεντέιτορς στο 5΄ από τον δεξιό κύκλο.

Στη 3η περίοδο, ο Φόρσμπεργκ επεκτείνει το σκορ σε 12 δευτερόλεπτα, με εκτροπή δίσκου από σουτ του Γιόσι. Στο 17΄, ο Μπέσερ μειώνει την διαφορά μπροστά στην εστία. Στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα και ενώ οι ελπίδες για τους Κάνακς χάνονταν, ο Μπέσερ κάνει την ανατροπή στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα φέρνοντας την ισοφάριση και ολόκληρώνοντας το χατ-τρικ του, ενώ παράλληλα με αυτό τον τρόπο «ανάγκασε» το αποτέλεσμα να κριθεί στην παράταση.

Στη παράταση, ο Λίντχολμ την λήγει σε ένα λεπτό σκοράροντας από το slot και χαρίζει την νίκη στους Κάνακς!

Οι Κάνακς έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στον δεύτερο γύρο στον πέμπτο αγώνα με την προϋπόθεση ότι θα κερδίσουν, ενώ οι Πρεντέιτορς κινδυνεύουν με αποκλεισμό από τα πλέι-οφ.