Γύρος 1, Αγώνας 3: Κανένας δεν σταματάει τους Φλόριντα Πάνθερς, οι οποίοι κέρδισαν τους Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ με 5-3 στον τρίτο, αυξάνοντας την πρωτιά τους 3-0 στην σειρά αγώνων.

Στην 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Κατσάκ για τους Πάνθερς στο 10΄, ολοκληρώνοντας πάσα του Λούντελ έξω από τον δεξιό κύκλο και κοντά στο τέρμα. Στα τελευταία 17 δευτερόλεπτα, ο Σερέλι παραλίγο να ισοφαρίσει στο power play, ωστόσο οι Πάνθερς κάλεσαν το coach’s challenge για οφσάιντ, όπου μετά από έλεγχο της διαιτησίας το γκολ ακυρώθηκε.

Η ευκαιρία έρχεται για τους Λάιτνινγκ μέσα σε 44 δευτερόλεπτα στην 2η περίοδο από τον Στάμκος, ο οποίος έκτρεψε σουτ του Χέντμαν. Στο 2΄, ο Μοτ δίνει το προβάδισμα στους Λάιτνινγκ από το slot. Ο Ράινχαρτ μοιράζει το σκορ στο 9΄από τον δεξιό κύκλο. Στο 16΄, ο Μοντούρ δίνει στους Πάνθερς το προβάδισμα ξανά σκοράροντας από την μπλε γραμμή.

Στην 3η περίοδο, ο Λόρετζ κάνει το 4-2 στο 9΄ από το slot. Στο 14΄, ο Πολ μειώνει την διαφορά από το slot. Στα τελευταία 31 δευτερόλεπτα, ο Κατσάκ ολοκληρώνει το σκορ στο άδειο τέρμα των Λάιτνινγκ.

Οι Πάνθερς, αν κερδίσουν τον τέταρτο αγώνα, θα προκριθούν στον δεύτερο γύρο, ενώ οι Λάιτνινγκ θα αποκλειστούν από τα πλέι-οφ.