Γύρος 1, Αγώνας 3: Οι Έντμοντον Όιλερς πήραν πίσω το προβάδισμα τους στον τρίτο αγώνα της σειράς με τους Κινγκς (2-1) σε έναν τρομερό αγώνα, όπου τους νίκησαν με 6-1.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγουν οι Όιλερς με τον Χάιμαν στο 6΄, ο οποίος σκόραρε μπροστά στη εστία. Στο 15΄, ο Ντράιζαϊτλ διπλασιάζει το σκορ από τον αριστερό κύκλο. Στο 18΄, ο ΜακΝτέιβιντ λήγει την περίοδο με προβάδισμα 3-0 στο power play από την δεξιά πλευρά της εστίας.

Στη 2η περίοδο, στο 1΄, ο Ντότι κόβει το προβάδισμα των Όιλερς, ωστόσο αυτό θα ήταν το μοναδικό γκολ των Κινγκς. Στο 7΄, ο Κέιν, εκτρέποντας τον δίσκο από σουτ του Σέσι, κάνει το 4-1.

Στη 3η περίοδο, οι σκόρερ που την έληξαν, ήταν και αυτοί που άνοιξαν την 1η περίοδο. Στο 6΄, ο Χάιμαν σκοράρει στην μπλε περιοχή στο power play. Στο 12΄, ο Ντράιζαϊλτ ολοκληρώνει το σκορ με one-timer γκολ από τον δεξιό κύκλο.