Γύρος 1, Αγώνας 3: Οι Κολοράντο Άβαλανς σόκαραν τους Γουίνιπεγκ Τζετς στην 3η περίοδο, όπου μετά το 2-1, τους «χτύπησαν» για να κάνουν το 6-2. Οι Άβαλανς για πρώτη φορά πήραν το προβάδισμα στη σειρά αγώνων με τους Τζετς (2-1).

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγουν οι Άβαλανς με τον Παρίς στο 11΄, ο οποίος σκόραρε στο ριμπάουντ.

Στη 2η περίοδο, ο Τόφολι φέρνει την ισοφάριση στο 5΄από την αριστερή πλευρά της κόκκινης γραμμής. Στο 10΄, οι Τζετς παίρνουν το προβάδισμα χάρη στον Μόρισεϊ, ο οποίος σούταρε από την μπλε γραμμή στο power play.

Στη 3η περίοδο, ήρθε η ανατρεπτική στιγμή για τους Τζετς με τους Άβαλανς να επιτίθεντο ανελέητα. Στο 2΄, ο Μακίνον μοιράζει το σκορ στο power play μπροστά στην εστία. Στο 4΄, ο Νικούσιν «σπάει» την ισοπαλία στο power play από τον αριστερό κύκλο. Στο 8΄, ο Λέκονεν διπλασιάζει την διαφορά από τον αριστερό κύκλο. Στο 12΄, ο Κόλτον κάνει το 5-2 με tip-in από σουτ του Μίτελσταντ. Στο 16΄, ο Τεβς ολοκληρώνει το σκορ στο άδειο τέρμα των Τζετς.