«6άρι» οι Λιφς κόντρα στους Πάνθερς με διπλό Μάθιους

6-4 νίκη για τους Τορόντο Μέιπλ Λιφς κόντρα στους Φλόριντα Πάνθερς με τους δεύτερους να πλησίασαν επικίνδυνα τους πρώτους στην 3η περίοδο.

Στη 1η περίοδο, οι Λιφς παίρνουν πρώτοι το προβάδισμα με τον Ρόμπερτσον στο 13′ να σκοράρει στο breakaway. Στο επόμενο λεπτό, ο Μάθιους διπλασιάζει το σκορ με γκολ μπροστά στην εστία.

Στη 2η περίοδο, ο Μοντούρ κόβει το προβάδισμα των Λιφς σε 47 δευτερόλεπτα με σουτ από την μπλε γραμμή. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι Λιφς σημειώνουν τρία επιπλέον γκολ, τα οποία μπήκαν στην μπλε περιοχή. Στο 1′, ο Μπερτούζι επεκτείνει το σκορ. Στο 9′, ο Καμπφ κάνει το 4-1 και στο 14′, ο Νάις λίγο έξω από την μπλε περιοχή, λήγει την περίοδο με 5-1.

Στη 3η περίοδο, ο Ταρασένκο διπλασιάζει το σκορ των Πάνθερς στο 2′ με tip-in από σουτ του Μίκολα. Στο 11′, ο Ράινχαρτ με one-timer γκολ από τον δεξιό κύκλο ανεβάζει τους Πάνθερς 5-3. Στο 18′, ο Μπένετ κλείνει την διαφορά σκοράροντας από τον δεξιό κύκλο. Στα τελευταία 45 δευτερόλεπτα, ο Μάθιους ολοκληρώνει το σκορ.