Ο Ντιμπάλα «οδηγεί» τη Ρόμα, επιστροφή στις νίκες για τη Φιορεντίνα!

Η Ρόμα κέρδισε την Τορίνο με χατ-τρικ του Ντιμπάλα και η Φιορεντίνα την Λάτσιο με ανατροπή.

«La joya»!

Παλιός καυτός Πάουλο Ντιμπάλα έκανε χατ-τρικ και οδήγησε τη Ρόμα σε νίκη επί της Τορίνο. Η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι, έχει πλέον πολλές και ρεαλιστικές ελπίδες, ώστε να μπει στο Champions League της επόμενης σεζόν. Βρίσκεται στην έκτη θέση με 44 βαθμούς και υπολείπεται 4, από την τέταρτη Μπολόνια. Ακριβώς στη μέση της βαθμολογίας (10η) με 36 βαθμούς, βρίσκεται η ομάδα του Γιούριτς. Επιπλέον, βρίσκεται στο -5 από τις Ευρωπαϊκές θέσεις. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 10′, είχαν δοκάρι με τον Κρίστενσεν. Έπειτα, συνέχιζαν να πιέζουν και στο 42′, άνοιξαν το σκορ. Ο Σαζόνοβ έκανε πέναλντι στον Αζμούν και ο Ντιμπάλα εκτέλεσε για το 1-0. Δύο λεπτά χρειάστηκαν για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι, όταν ο Μπελανόβα σέντραρε και ο Ζαπάτα ισοφάρισε με κεφαλιά. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρόμα έχοντας πρωταγωνιστή τον Ντιμπάλα, πήρε τη νίκη. Στο 57′, ο Αργεντίνος έκανε το 2-1 με φοβερό πλασέ και στο 69′ το 3-1 μετά την κάθετη του Λουκάκου. Η Τορίνο, κατάφερε απλώς να μειώσει με το αυτογκόλ του Χούισεν στο 88′.

Ανατροπή και με χαμένο πέναλντι!

Επιστροφή στις νίκες για τη Φιορεντίνα, που επικράτησε 2-1 επί της Λάτσιο. Ήταν καλύτερή της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και την προσπέρασε στη βαθμολογία κατά έναν βαθμό, ανεβαίνοντας 7η με 41 βαθμούς. Έτσι, βρίσκεται στο -7 από την πρώτη τετράδα. Στο πρώτο μέρος, η Φιορεντίνα είχε τρία δοκάρια! Το πρώτο στο 18′ με το σουτ του Γκονζάλες, το δεύτερο στο 23′ με την κεφαλιά του Μπελότι και το τρίτο στο 41′ ξανά με τον Γκονζάλες. Η Λάτσιο με την πρώτη καλή της στιγμή, άνοιξε το σκορ με τον Λουίς Αλμπέρτο, στο 45′. Η πίεση των «Βιόλα», συνεχίστηκε και στην επανάληψη, φέρνοντας το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αρχικά οι Μπελότι και Γκονζάλες έχασαν ευκαιρίες και τελικά στο 61′, ο Κεϊγιόντ ισοφάρισε. Στο 65′, ο Καζάλε ανέτρεψε τον Μπελότι, όμως ο Γκονζάλες έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Η ανατροπή ήρθε τελικά στο 69′, με το τέρμα του Μποναβεντούρα.