Επιτέλους νίκη για τη Γουέστ Χαμ, με MVP Μπόουεν!

Ο «καυτός» Μπόουεν, οδήγησε την Γουέστ Χαμ σε νίκη επί της Μπρέντφορντ.

Με βασικό τον Ντίνο Μαυροπάνο και με τον Τζάροτ Μπόουεν να κάνει χατ-τρικ, η Γουέστ Χαμ επέστρεψε στις νίκες, κόντρα στη Μπρέντφορντ. Στη νίκη αυτή, συνέβαλλαν και οι Κούντους-Έμερσον, που έκαναν μία γεμάτη εμφάνιση. Αυτή, ήταν η πρώτη νίκη των «Σφυριών» για το 2024, μετά από σχεδόν δύο μήνες και οκτώ ματς, σε όλες τις διοργανώσεις! Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα άκρως δυνατό ξεκίνημα, με δύο γκολ του Μπόουεν στο 5′ και το 7′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 13′ με τον Μοπέ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, η Γουέστ Χαμ «καθάρισε» το ματς. Στο 63′, ο πολύ καλός Κούντους σέντραρε και ο Μποουεν με κεφαλιά, ολοκλήρωσε το πρώτο του χατ-τρικ στην Premier League. Έξι λεπτά μετά, ο επίσης θετικός αριστερός μπακ Έμερσον, σκόραρε με φοβερό κεραυνό, το τέταρτο γκολ της ομάδας του. Η Μπρέντφορντ μετά πίεσε, μείωσε με τον Γουισά στο 82′. Στις καθυστερήσεις, ο Αρεολά σταμάτησε την κεφαλιά του Τόνεϊ και το σουτ του Ντάμσγκααρντ για το 4-3. Έτσι η ομάδα του Μόγιες, ισοβαθμεί με την Μπράιτον στους 39 βαθμούς και την 7η θέση. Αντιθέτως η ομάδα του Φρανκ Τόμας, βρίσκεται στη 16η θέση με 25 βαθμούς, πέντε μόλις παραπάνω από την επικίνδυνη ζώνη.