Ανατροπή 5-3 για τους Φλάιερς κόντρα στους Κογιότς

Νίκη των Φιλαδέλφια Φλάιερς κόντρα στους Αριζόνα Κογιότς με 5-3. Οι δεύτεροι ειχαν σταθερό προβάδισμα στις δυο πρώτες περιόδους, αλλά οι Φλάιερς κατάφεραν στη τρίτη περίοδο να εξασφαλίσουν προβάδισμα και νίκη.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγουν οι Κογιότς στο 16′, με one-timer γκολ του Ντάμπα ανάμεσα στην μπλε γραμμή και στον δεξιό κύκλο.

Στη 2η περίοδο, ο Σάνχαϊμ παραλίγο να φέρει την ισοφάριση. Όμως, οι Κογιότς κάλεσαν το coach’s challenge για οφσάιντ και μετά από έλεγχο της διαιτησίας το γκολ ακυρώθηκε για αυτόν τον λόγο. Τελικά, η ευκαιρία των Φλάιερς έρχεται στο 5′, καθώς ο Κέσερλινγκ δέχτηκε πέναλτι. Αντί για power play, οι Φλάιερς είχαν την πολύ σπάνια ευκαιρία να βάλουν γκολ με εκτέλεση πέναλτι. Το ανέλαβε ο Φροστ, ο οποίος και το εκτέλεσε με επιτυχία και έτσι έφερε την ισοφάριση. Στο 7′, ο Ματσέλι «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Κογιότς, με τον δίσκο να χτυπάει την πλάτη του τερματοφύλακα των Φλάιερς και να καταλήγει μέσα στο δίχτυ. Στο 10′, ο Κόνεκνι πετυχαίνει την ισοπαλία, σκοράροντας από τον δεξιό κύκλο. Στο 15′, ο Κέρφουτ λήγει την περίοδο με προβάδισμα των Κογιότς, σκοράροντας στο breakaway.

Στη 3η περίοδο, ο Ντράισντεϊλ πετυχαίνει τη ισοπαλία στο 6′, με γκολ από τον δεξιό κύκλο, με τον δίσκο να χτυπάει το παγοπέδιλο του Ντάμπα και εκτρέπεται μέσα στο δίχτυ. Στο 10′, οι Φλάιερς παίρνουν το προβάδισμα για πρώτη φορά με τον Λάφτον να πραγματοποιεί ένα wrap-around γκολ. Στα τελευταία δυο λεπτά, οι Κογιότς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακα τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Στο 19′, ο Τίπετ ολοκληρώνει το σκορ, σουτάροντας στο άδειο τέρμα και ανεβάζοντας τους Φλάιερς 5-3.