Νίκη 6-4 των Γουάιλντ στα power play επί των Πάνθερς

Θέματα πειθαρχίας είχαν οι Φλόριντα Πάνθερς στην αγωνιστική κόντρα στους Μινεσότα Γουάιλντ, με τα απανωτά πέναλτι να τους χαρίζουν την 6-4 νίκη των δεύτερων απλόχερα.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει νωρίς ο Κάπριζοφ για τους Γουάιλντ στο 3′ στο power play. Με πάσα από τον Μπόλντι και βρισκόμενος μπροστά στο τέρμα ανακατευθύνει τον δίσκο μέσα στο δίχτυ.

Στη 2η περίοδο, ο Έκμπλαντ φέρνει την ισοφάριση σε 35 δευτερόλεπτα σκοράροντας με τον δίσκο να περνάει μέσα στην εστία ανάμεσα στα πόδια του τερματοφύλακα. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι Γουάιλντ κέρδισαν πολλά power play και στο καθένα από αυτά σκόραραν. Πιο συγκεκριμένα στο 4′, ο Χάρτμαν «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Γουάιλντ με one-timer γκολ από την κορυφή του αριστερού κύκλου. Στο 8′, ο Φάμπερ επεκτείνει φέρνει το τρίτο τους γκολ σκοράροντας από την μπλε γραμμή! Στο 11′, ο Ζουκαρέλο αφήνει και αυτός το σημάδι του. Μετά από αυτό το γκολ πραγματοποιείται διπλή αλλαγή τερματοφυλάκων: ο Στόλαρτζ αντικαθιστά τον Μπομπρόφσκι, ενώ ο Γκούσταβσον τον Φλέρι. Οι Πάνθερς τους πλησιάζουν στην μέση με γκολ του Λουσταρίνεν, ο οποίος κατάφερε να κερδίσει τον δίσκο ανάμεσα στο «βουνό» από παίκτες και των δυο ομάδων μπροστά στην εστία των Γουάιλντ προσπαθώντας να κερδίσουν την κατοχή του δίσκου.

Στη 3η περίοδο, οι Πάνθερς παραλίγο να φέρουν την ανατροπή. Επιπλέον, οι Φλέρι και Ντιούερ των Γουάιλντ δεν επιστρέφουν στον αγώνα μετά από τραυματισμό που υπέστησαν στην προηγούμενη περίοδο. Στο 4′, ο Κάπριζοφ σκοράρει ξανά στο power play δίνοντας στους Γουάιλντ προβάδισμα 5-2. Στο 9′, ο Λούντελ σκοράρει στο ριμπάουντ του Έκμπλαντ για να επεκτείνει το σκορ των Πάνθερς. 17 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Φόρσλινγκ τους φέρνει με ένα πόντο διαφορά. Στα τελευταία δυο λεπτά, οι Πάνθερς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακα τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Ο Χάρτμαν ολοκληρώνει το σκορ στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα στο άδειο τέρμα των Πάνθερς.