Με Ταρασένκο στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα η νίκη των Σένατορς

Οι Οτάβα Σένατορς εξασφάλισαν επιτέλους την πρώτη τους νίκη στο 2024 με το σκορ να διαμορφώνεται σε 5-4 κόντρα στους Σαν Χοσέ Σαρκς, με το νικητήριο γκολ να μπαίνει στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα από τον Ταρασένκο.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Τζίρου στο 5′ για τους Σένατορς.Ο Ζουμπ είναι αυτός που έκανε πρώτος το σουτ, όμως ο Μπλάκγουντ τον αποκρούει με τον δίσκο να καταλήγει στον Τζίρου όπου και σκοράρει στο ριμπάουντ. Οι Σένατορς παραλίγο να διπλασιάσουν το σκορ στο 7′, αλλά ο Μπλάκγουντ το σώζει. Οι διαιτητές ήθελαν να ελέγξουν για σιγουριά ότι ο δίσκος δεν πέρασε την γραμμή και κηρύχθηκε στο τέλος ότι δεν μπήκε γκολ. Στο 10′, βρήκαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν το προβάδισμα με τον Μπάθερσον. Οι Σαρκς απαντούν στο 13′ με one-timer γκολ του Ντουκλέρ.

Στη 2η περίοδο, οι Σαρκς φέρνουν την ισοφάριση με τον Βλάσικ στο 4′. Στο 7′, παίρνουν το προβάδισμα με τον Λαμπάνκ, ο οποίος βρήκε ανοιχτή την εστία για να σκοράρει. Ο Κατσάκ, σε λιγότερο από ένα λεπτό, απαντά για να φέρει την ισοπαλία με one-timer γκολ. Στο 13′, οι Σένατορς παίρνουν ξανά το προβάδισμα με τον Μπάθερσον στο ριμπάουντ.

Στη 3η περίοδο, ο Ζαντίνα τους φέρνει ισόπαλους στο 16′ με one-timer γκολ. Ο Ταρασένκο σκοράρει το νικητήριο γκολ για τους Σένατορς στα τελευταία 3,3 δευτερόλεπτα, γλυτώνοντας τους την παράταση! Οι Σαρκς καλούν για coach’s challenge για εμποδισμό τερματοφύλακος και μετά από έλεγχο διαιτησίας, κηρύχθηκε ότι δεν υπήρξε κάτι τέτοιο και το γκολ παρέμεινε με τους Σένατορς να παίρνουν τη νίκη.