«6άρι» για Λάιτνινγκ-Νίκη των Πάνθερς στην παράταση με Έκμαν-Λάρσον

Άνετη νίκη για τους Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ στην 6-3 αγωνιστική τους κόντρα στους Νιου Τζέρσι Ντέβιλς. Οι τελευταίοι το πάλεψαν στην 3η περίοδο, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Οι Φλόριντα Πάνθερς είδαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά να παίρνουν την νίκη στην παράταση. Αυτή την φορά, αντιμετώπισαν τους Νιου Γιορκ Αϊλάντερς, όπου χάρη στον Όλιβερ Έκμαν-Λάρσον πέτυχαν 3-2 νίκη.

Νιου Τζέρσι Ντέβιλς-Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ

Στη 1η περίοδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ.

Στη 2η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Πολ για τους Λάιτνινγκ στο 1΄, με tip-in από πάσα του Χέντμαν. Στο 10′, ο Χάγκελ διπλασιάζει το σκορ στο ίδιο του το ριμπάουντ.

Στη 3η περίοδο, ο Πάλατ βάζει το πρώτο γκολ των Ντέβιλς στο 2΄ στο ριμπάουντ του Χίτσιερ. Στο επόμενο λεπτό, οι Λάιτνινγκ απαντάνε με τον Στάμκος, ο οποίος σκοράρει στο ριμπάουντ του Πέρμπιξ. Στο 7΄, ο Μπρατ διπλασιάζει το σκορ των Ντέβιλς από τον δεξιό κύκλο. Στο 13΄, ο Πόιντ φέρνει το τέταρτο γκολ των Λάιτνινγκ. Οι Ντέβιλς κάνουν άλλη μια προσπάθεια να τους πλησιάσουν με τον Τόφολι στο 17΄. Μετά από αυτό, αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Οι Λάιτνινγκ εκμεταλλεύτηκαν αυτή την ευκαιρία, σημειώνοντας δυο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού με τους Χάγκελ (18΄) και Πόιντ (19΄).

Φλόριντα Πάνθερς-Νιου Γιορκ Αϊλάντερς

Στη 1η περιόδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ.

Στη 2η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Ράινχαρτ για τους Πάνθερς στο 7′ στο power play από το slot. Ο Χόλμστρομ φέρνει την ισοφάριση στο 16′.

Στη 3η περίοδο, ο Κατσάκ «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Πάνθερς στο 5΄, ανακατευθύνοντας πάσα του Μπάρκοβ μέσα στην εστία. Στο 18′, οι Αϊλάντερς πετυχαίνουν την ισοπαλία με τον Παλμιέρι με one-timer και ο αγώνας συνεχίζεται στην παράταση.

Στη παράταση, ο Έκμαν-Λάρσον την λήγει σε δυο λεπτά, ολοκληρώνοντας πάσα του Ροντρίγκεζ από απέναντι και δίνει την νίκη στους Πάνθερς.