5-1 νίκη των Πάνθερς με χατ-τρικ του Κατσάκ

Οι Φλόριντα Πάνθερς συνεχίζουν την καλή πορεία τους στα μέσα της σεζόν και θυμίζουν ολοένα και περισσότερο τους Πάνθερς των playoffs της προηγούμενης σεζόν. Ο Κατσάκ, ο οποίος είχε μια πολύ αργή αρχή στη σεζόν, βρήκε τον ρυθμό του στις τελευταίες αγωνιστικές και θυμίζει επίσης τον Κατσάκ των playoffs. Αυτή τη φορά αντιμετωπίσανε τους Σεντ Λούις Μπλουζ, μετά από 3 εβδομάδες και εξασφάλισαν νίκη 5-1.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Σεν για τους Μπλουζ στο 3′. Ο Στένλουντ φέρνει την ισοφάριση στο 15′. Οι Πάνθερς προηγούνται με 11 σουτ και οι Μπλουζ με 9.

Στη 2η περίοδο, οι Πάνθερς ξεκινάνε με power play. Ο Ράινχαρτ, γρήγορα, «σπάει» την ισοπαλία για να δώσει το προβάδισμα στους Πάνθερς στο 1′. Το υπόλοιπο της περιόδου κύλησε παρόμοια με την πρώτη. Τα σουτ είναι 8-9 υπέρ των Μπλουζ και δεν σημειώθηκε περαιτέρω γκολ.

Στη 3η περίοδο, ο αριθμός των σουτ (12) και από τις δυο ομάδες ήταν ίσος. Ο Κατσάκ, όμως, κατάφερε να «διαλύσει» το τέρμα του Χόφερ και να εξασφαλίσει το πέμπτο χατ-τρικ στην λίγκα. Ξεκίνησε με one-timer από τον δεξιό κύκλο στο 2′. Στη συνέχεια, με tip-in από σουτ του Φόρσλινγκ στο 5΄. Στα τελευταία δυο λεπτά, οι Μπλουζ αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Ο Κατσάκ, ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του, με γκολ στο άδειο τέρμα των Μπλουζ, στα τελευταία 57 δευτερόλεπτα και οι Πάνθερς εξασφαλίζουν την 8η συνεχόμενη νίκη τους.