Πήραν οι Άβαλανς την εκδίκηση τους από τους Ντακς

Η τελευταία αγωνιστική των Άναχαϊμ Ντακς ήταν εναντίον των Κολοράντο Άβαλανς όπου και εξασφάλισαν τη νίκη με 4-3 στα πέναλτι. Αυτή τη φορά ξαναντιμετωπίζουν τους Άβαλανς, εκτός έδρας όπου οι τελευταίοι έφυγαν αυτή τη φορά νικητές με το σκορ να διαμορφώνεται σε 3-2.

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο ΜακΝτέρμιντ για τους Άβαλανς από το πρώτο λεπτό. Οι Ντακς είχαν αυτή την περίοδο αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν τις άρπαξαν.

Στη 2η περίοδο, ΜακΚίνον το διπλασίασε στα 17′. Σε αυτή την περίοδο, οι Άβαλανς είχαν ξεκάθαρα την υπεροχή.

Στη 3η περίοδο, ο Ο’Κόνορ ανεβάζει το προβάδισμα των Άβαλανς σε 3-0. Οι Ντακς βρίσκουν την ευκαιρία στο δεύτερο μισό της περιόδου με τον Κάρικ να σκοράρει στα 10′. Περίπου στο 13′, οι Ντακς αποκτούν πλεονέκτημα 5-on-3 μετά από δυο πέναλτι που δέχτηκαν οι Άβαλανς ταυτόχρονα. Ο Κάρλσον τους ανεβάζει 3-2 στο πρώτο power play στα 14′. Στο τελευταίο τέταρτο, οι Ντακς απέκτησαν μομέντουμ και φάνηκε ότι μπορεί να έφερναν τον αγώνα στη παράταση, όμως δεν τους έφτασε ο χρόνος και οι Άβαλανς φεύγουν με την πρωτιά.