Ο Μπρατ «γλύτωσε» τελευταία στιγμή τους Ντέβιλς

Εξασφάλισαν την νίκη προς τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, χάρη στον Τζέσπερ Μπρα, οι Νιου Τζέρσι Ντέβιλς εναντίον των Βανκούβερ Κάνακς με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 6-5.

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Μπρατ στο 3′ για τους Ντέβιλς. Ο Μίλερ φέρνει την ισοφάριση στο 8′. Ο Χάουλα «σπάει» την ισοπαλία στο επόμενο λεπτό. Στο τελευταίο τέταρτο, ο Τζακ Χιουζ δίνει το προβάδισμα στους Ντέβιλς στο 17′ και ο ΜακΛόουντ επεκτείνει το σκορ σε 4-1. Ο Τζόσουα σημειώνει το δεύτερο γκολ των Κάνακς στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα της περιόδου.

Στη 2η περίοδο, οι δυο ομάδες πάλεψαν για τον δίσκο. Οι Κάνακς ιδαίτερα, οι οποίοι ήταν κάτω δυο πόντους ήδη. Ο Λουκ Χιουζ σκοράρει για τους Ντέβιλς στα τελευταία 33 δευτερόλεπτα της περιόδου σε power play.

Στη 3η περίοδο, οι Κάνακς «ξύπνησαν». Σε διάστημα δέκα λεπτών φέρνουν την ισοφάριση. Πιο συγκεκριμένα, οι Μπέσερ, Λάφερτι και Χογκλάντερ σκοράρουν στο 7′, 13′ και 16′ αντίστοιχα. Με 33 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη της αγωνιστικής, ο Μπρατ σκοράρει και φέρνει την νίκη στους Ντέβιλς.

Ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν επίσης ιδιαίτερα σημαντικός, καθώς αυτή ήταν η 9η φορά στην ιστορία της λίγκα όπου οικογένεια παίζει ταυτόχρονα στην ίδια αγωνιστική. Πιο συγκεκριμένα για τους αδερφούς Χιουζ, Κουίν (Βανκούβερ Κάνακς), Τζακ (Νιου Τζέρσι Ντέβιλς) και Λουκ (Νιου Τζέρσι Ντέβιλς).