Νίκη των Ντακς με Κάρλσον στα πέναλτι

Οι Άναχαϊμ Ντακς εξασφάλισαν 4-3 νίκη εναντίον των Κολοράντο Άβαλανς στα πέναλτι χάρη στον Λέο Κάρλσον, τερματίζοντας παράλληλα τις 8 συνεχόμενες ήττες τους.

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Μπάιραμ για τους Άβαλανς σε 36 δευτερόλεπτα! Στη συνέχεια, ο ίδιος πάλι, διπλασιάζει το σκορ στα 8′. Ο Χενρίκ σκοράρει το πρώτο γκολ για τους Ντακς στα 14′ σε power play. Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για την λήξη της 1ης περιόδου, ο Τεβς επεκτείνει το σκορ των Άβαλανς σε 3-1.

Στη 2η περίοδο, ο Κάρλσον φέρνει τους Ντακς πιο κοντά με τους Άβαλανς στο 2′. Ο Κίλορν φέρνει την ισοφάριση σε power play στα 10′.

Στη 3η περίοδο, καμία ομάδα δεν σημείωσε κανένα γκολ με αποτέλεσμα ο αγώνας να λήξει σε παράταση.

Η παράταση, επίσης, έληξε σε ισοπαλία, όμως να σημειωθεί ότι ο Γκίμπσον μπλόκαρε και τις 5 προσπάθειες των Άβαλανς.

Ο αγώνας συνεχίζεται με πέναλτι. Πρώτος ξεκίνησε ο Ντρούιν για τους Άβαλανς. Ο Γκίμπσον τον μπλόκαρε. Συνέχεια είχε ο Κίλορν, του οποίου προσπάθεια σώθηκε από τον Πρόζβετοβ. Ο Γκίμπσον απέκρουσε και του ΜακΚίνον το σουτ. Επόμενος ήταν ο Κάρλσον, ο οποίος εκτέλεσε το πρώτο πέναλτι στην λίγκα με επιτυχία. Ο τρόπος εκτέλεσης του πέναλτι θύμισε του Τρέβορ Ζίγκρας (εκτός λόγω τραυματισμού).

Τελευταίος ήταν ο Ράντανεν και ο Γκίμπσον για άλλη μια φορά αποκρούει την προσπάθεια των Άβαλανς και χάρη σε αυτόν και στον Κάρλσον, οι Ντακς παίρνουν την νίκη.