Νίκη των Αϊλάντερς με Χόλμστρομ

Με 4-3 κέρδισαν οι Νιου Γιορκ Αϊλάντερς εναντίον των Άναχαϊμ Ντακς με τον Σάιμον Χόλμστρομ να «σπάει» την ισοπαλία.

Στη 1η περίοδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ. Οι Αϊλάντερς είχαν γερή επικράτηση με 13 προσπάθειες, ενώ οι Ντακς πραγματοποιήσαν μόνο 2!

Στη 2η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Παλμιέρι σε 40 δευτερόλεπτα. Ο Σιζίκας το διπλασιάζει στο 6′. Στο επόμενο λεπτό, ο Τέρι φέρνει το πρώτο γκολ για τους Ντακς σε power play, ενώ ο Χενρίκε ισοφαρίζει στο 13′.

Στη 3η περίοδο, οι Ντακς παίρνουν το προβάδισμα με τον Κάρικ στο 5′. Όμως, δυο λεπτά αργότερα, ο Μπαρζάλ ανεβάζει τους Αϊλάντερς ίσους. Εκεί που φάνηκε ότι θα συνεχιστεί στην παράταση, ο Χόλμστρομ «σπάει» την ισοπαλία, αργά, στο 18′ στο power play των Ντακς. Οι τελευταίοι αντί να αρπάξουν την ευκαιρία να φύγουν νικητές μιας και είχαν πλεονέκτημα 5-on-4, οι Αϊλάντερς ήταν αυτοί που εξασφάλισαν την νίκη.