Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γράψει ιστορία καθώς είναι η πρώτη ομάδα με 16 βαθμούς στο Europa Conference League.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κατάφερε μία συντριπτική νίκη απέναντι στην Ελσίνκι και έτσι εξασφαλίζει πλέον και επίσημα την θέση του στους «16» του Europa Conference League, αλλά και την πρώτη θέση στον όμιλο του με 16 βαθμούς συνολικά, κάτι που δεν έχει καταφέρει άλλη ελληνική ομάδα.

Οι Φινλαδοί κατάφεραν από νωρίς στο παιχνίδι να δυσκολέψουν τον ΠΑΟΚ αφήνοντας τον πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 6′ ο Μπόγιαν Ραντούλοβιτς σκόραρε για λογαριασμό της Ελσίνκι. Ο «δικέφαλος του βορρά» όμως δεν έμεινε με «σταυρωμένα χέρια» καθώς μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τάισον και άψογη πάσα του Μειτέ, ο Μαγκομέντ Οζντόεφ ισοφάρισε.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο σκορ στο 47′ με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να στέλνει τη μπάλα στην γωνία του Μαένπαα, ενώ λίγο αργότερα στο 53′ στο σουτ του Μιχαηλίδη, η μπάλα χτύπησε στον ΤοΪβιο και κατέληξε σε αυτογκόλ για το 3-1.

Ο Τόμας Μούργκ σκόραρε το τελευταίο γκολ για τον ΠΑΟΚ στο 85′, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χετεμάι από την «άσπρη βούλα» μείωσε σε 4-2 για τους Φινλαδούς.

Ένα δυναμικό παιχνίδι, μία ακόμη νίκη του ΠΑΟΚ που τον οδηγεί επιτυχώς στους «16» με τον κόσμο να πανηγυρίζει και να θαυμάζει αυτή την ομάδα!