Οι Φλόριντα Πάνθερς φαίνεται να βρίσκουν τον ρυθμό τους, καθώς δείχνουν μια εμφανώς ολοκληρωμένη εικόνα. Μετά την χθεσινή νίκη, εξασφάλισαν και αυτή τη φορά την πρωτιά, όπου αντιμετώπισαν τους Μόντρεαλ Κανάντιενς με το σκορ να διαμορφώνεται 4-1 υπέρ τους.

Στη 1η περίοδο δεν σημειώθηκε κανένα γκολ και από τις δυο πλευρές, οι οποίες έπαιξαν ένα γερό αμυντικό παιχνίδι παρά την όχι και τόσο καλή εμφάνιση τους.

Στη 2η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Λουσταρίνεν για τους Πάνθερς στο 4′ σε powr play. Ο Κόφιλντ έφερε την ισοφάριση στους Κανάντιενς στο 7′, επίσης power play. Στο 10′, ο Κατσάκ «έχτισε» ωραία την κίνηση που οδήγησε τον Βέρχεϊτζι να σκοράρει ώστε να δώσει το προβάδισμα στους Πάνθερς. Οι Κανάντιενς, όμως, θεώρησαν ότι ήταν οφσάιντ και μετά από έλεγχο της διαιτησίας, το γκολ ακυρώθηκε.

Στη 3η περίοδο, ο Λουσταρίνεν «σπάει» την ισοπαλία στο 7′ για να δώσει το προβάδισμα στους Πάνθερς στο power play. Ο Μπένετ επεκτείνει το σκορ στο 17′. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά, οι Κανάντιενς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακα τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Οι Πάνθερς άρπαξαν αυτή την ευκαιρία με τον Βέρχεϊτζι να σκοράρει στο 17′ στο άδειο τέρμα τους για να κλείσουν την χρονιά με νίκη.