Οι απανωτές αγωνιστικές χωρίς κενή μέρα ανάμεσα φαίνεται να ταλαιπωρούν τους Νιου Τζέρσι Ντέβιλς, οι οποίοι ηττήθηκαν με 5-2 από τους Μπόστον Μπρούινς.

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Χίτσιερ για τους Ντέβιλς στο 6′, 5 δευτερόλεπτα μέσα στο power play. Οι Μπρούινς βρίσκουν τρομερή ευκαιρία για ισοφάριση στο 10′, όπου ο Ζάκα βρίσκεται σε breakway, όμως οι αμυντικοί Μαρίνο και Χιουζ τον στριμώχνουν αρκετά με αποτέλεσμα το σουτ του να ήταν κοντό και ο Βάνικεκ να το αποκρούσει εύκολα.

Στη 2η περίοδο, ο Λ. Χιουζ διπλασιάζει το σκορ των Ντέβιλς στο 1′ με σουτ από περίεργο σημείο. Θα έλεγε επίσης κανείς ότι ήταν 4-on-1, καθώς είχε μπροστά του δυο παίκτες των Μπρούινς να προσπαθούν να αμυνθούν και άλλους δύο να τον κυνηγάνε από πίσω. Στην συνέχεια, οι Ντέβιλς «έπεσαν» δραματικά. τόσο αμυντικά όσο και από πλευρά του τερματοφύλακα τους Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι Μπρούινς, αντιθέτως, όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά και να πάρουν το προβάδισμα με διάφορα 4-2! Σκόρερ ήταν οι ΝτέΜπρουσκ, Πάστρνακ (με δυο συνεχόμενα γκολ, με το ένα από αυτά σε power play) και Σάτενκερκ στο 5′, 12′, 15′ και 17′.

Στη 3η περίοδο, ενώ οι Ντέβιλς δείχνουν μια ελαφρώς βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με την 2η περίοδο, ο Μπαλ τους κόστισε στο τελευταίο τέταρτο. Με το πέναλτι του, χάρισε το power play στους Μπρούινς και ο Σάτενκερκ σκοράρει στο 16′ το πέμπτο γκολ τους. Με 4 λπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου, οι Ντέβιλς δεν μπόρεσαν να ανακάμψουν με αποτέλεσμα οι Μπρούινς να κλείνουν την χρονιά με νίκη τους.