Η Τότεναμ διέλυσε την Νιουκάστλ!

«Οδοστρωτήρας» Τότεναμ κέρδισε με 4-1 τη Νιουκάστλ και βρέθηκε στην πεντάδα.

Η Τότεναμ, έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και ανέβηκε στην πέμπτη θέση, όντας στο -7 από την κορυφή. Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Τότεναμ δεν μπήκε καλά, αλλά στη συνέχεια έγινε πιο απειλητική. Στο 26′, άνοιξε το σκορ με την τρομερή ενέργεια του Σον και το πρώτο γκολ του Ουντότζι, με τους «Σπερς». Δέκα λεπτά μετά, ο Σον μοίρασε τη δεύτερη ασίστ του, αυτή τη φορά στον Ριτσάρλισον για το 2-0. Στο 41′, ο Τζόνσον έχασε ευκαιρία για το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νιουκάστλ δεν έβγαλε αντίδραση και δέχτηκε και άλλα τέρματα. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 60′, μετά την ασίστ του Πέδρο Πόρο και το δεύτερο γκολ του Ριτσάρλισον. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τζόνσον είχε δοκάρι και στο 85′ ο Σον έκανε το 4-0 από το σημείο του πέναλντι. Η Νιουκάστλ απλά μείωσε στο 91′ με τον Ζοέλιντον. Η ομάδα του Ποστέκογλου έχει 30 βαθμούς όντας 5η και αυτή του Έντι Χάου 26, όντας 7η.