Ανατροπη η Σίτι, μεγάλες νίκες για Έβερτον και Φούλαμ!

Η Σίτι πέρασε με ανατροπή από το Λούτον, η Έβερτον «λύγισε» την Τσέλσι, η Φούλαμ διέλυσε την Γουέστ Χαμ.

Ανατροπή σε τρία λεπτά!

Η Μάντσεστερ Σίτι, έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων αγώνων. Παρά την απουσία του Χάαλαντ, κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς μέσα τρία λεπτά, μειώνοντας την απόστασή τους από την κορυφή και τη Λίβερπουλ. Η ομάδα του Πεπ, μπήκε καλύτερα και μόλις στο 2′, έχασε τετ-α-τετ με τον Φόντεν, που έβγαλε ο Καμίνσκι. Ο κίπερ της Λούτον, σταμάτησε στη συνέχεια δύο φορές τον Κόβασιτς (19′ & 27′). Στο 29′, ο Άλβαρεζ έχασε μοναδική ευκαιρία από κοντά, μετά τη πάσα του Γκρίλις. Η Σίτι έχανε τις ευκαιρίες και η Λούτον, εκμεταλλεύτηκε την πρώτη αξιόπιστη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Τάουνσεντ έβγαλε σέντρα ακριβείας και ο Αντεμπάγιο πηδώντας ψηλότερα από όλους, σκόραρε με κεφαλιά. Η Σίτι, κατάφερε στο δεύτερο μέρος να βγάλει αντίδραση, έχοντας αρχικά οριζόντιο δοκάρι, με τον Ντίας στο 59′. Τρία λεπτά μετά όμως, ήρθε η ισοφάριση. Το «computer» που ονομάζεται Ρόδρι, κουβάλησε τη μπάλα, που έπεσε στα πόδια του Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος ισοφάρισε με εξαιρετικό πλασέ. Η Λούτον, μέχρι να «καταλάβει» ότι ισοφαρίστηκε, δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Στο 65′, τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων, έδωσαν την ευκαιρία στον Άλβαρεζ να σεντράρει και τον Γκρίλις από κοντά να σκοράρει. Τελικό σκορ 1-2, με την ομάδα του Πεπ Γουρδιόλα να βρίσκεται τέταρτη με 33 βαθμούς, όντας στο -4 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Η Λούτον από την άλλη, βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού (18η) με 9 πόντους.

Συνεχίζει το σερί!

Η Έβερτον, πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της, μετά την τιμωρία των -10. Κατάφερε με τη νίκη της επί της Τσέλσι στο «Γκούντισον Παρκ», να ανέβει στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Τα δεδομένα άλλαξαν, στο δεύτερο ημίχρονο. Η Έβερτον, μπήκε πιο ορεξάτη στο χορτάρι και «πάτησε» ολοκληρωτικά τα «Λιοντάρια». Στο 54′, ο Ντουκουρέ έπειτα από ριμπάουντ άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις ο νεαρός Ντόμπιν με μονοκόμματο σουτ, «ξέρανε» τους Λονδρέζους που…αρχίζουν να χτίζουν αρνητικό σερί. Η ομάδα του Ποτσετίνο, παρέμεινε στους 19 βαθμούς, στη μέση του πίνακα και αυτή του Σεν Ντάις, βρίσκεται 17η με 13.

Τις «αρέσουν» οι πεντάρες!

Η Φούλαμ, έχει γίνει ο φόβος και ο τρόμος της Πρέμιερ Λιγκ, αφού μετά τη Νότινγχαμ, «κέρασε» πέντε τέρματα και στην Γουέστ Χαμ. Σε διάστημα εννέα λεπτών, κατάφερε να βρει δύο γκολ. Στο 22′, ο Ραούλ Χιμένες πέτυχε το 1-0. Αυτό, ήταν το τέταρτο γκολ του στα πέντε τελευταία ματς. Στο 31′, ο Γουίλιαν έκανε το 2-0. Το τρίτο τέρμα ήρθε στο 40′, από τον Ανταραμπιόγιο. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Γουίλσον έκανε το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88′ ο Βινίσιους. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα, έφτασε 10η με 21 βαθμούς και αυτή του Μόγιες παρέμεινε 9η με 24.