Δίκαιη νίκη για Άρσεναλ, ανατροπή για Άστον Βίλα!

Κορυφώνεται το ενδιαφέρον στην κορυφή, μετά τις νίκες των Άρσεναλ και Βίλα, πλησιάζει την Ευρώπη η Γουέστ Χαμ.

Την «πάτησε»!

Η Άρσεναλ ανέβηκε στην κορυφή, κερδίζοντας εύκολα τη Μπράιτον. Έχασε ένα σορό ευκαιρίες, αλλά κατάφερε να σκοράρει δις και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Από την άλλη, η Μπράιτον ήταν σε κακή μέρα, πλιν του κίπερ της Φερμπρούχεν που…κατέβαζε ρολά. Στο 15′, το σουτ του Όντεγκααρντ πέρασε δίπλα από την εστία. Στο 31′, ο Μαρτινέλι έχασε μοναδική ευκαιρία, προ κενής εστίας. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0, με την Άρσεναλ να έχει 15 τελικές. Στις αρχές του δεύτερου μέρους και το 52ο λεπτό, η Άρσεναλ κατάφερε επιτέλους να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή έξοδο του Φερμπρούχεν, ο Ζεσούς σκόραρε αμαρκάριστος. Στο 65′, ο Σάκα έχασε ευκαιρία και τρία λεπτά μετά, την προσπάθεια του Γουάιτ σταμάτησε πάνω στη γραμμή ο Ντανκ. Έπειτα στο 74′, ο Φερμπρούχεν νίκησε τον Όντεγκααρντ. Στο 82′, «φάνηκε» για πρώτη φορά στο ματς η Μπράιτον, με το γύρισμα του Μιτόμα στην περιοχή και την άστοχη προβολή του Γκρος. Το ματς «τελείωσε» στο 87′, με το εύστοχο το τετ-α-τετ του Χάβερτς. Ως τελευταία φάση, είχαμε την σπουδαία επέμβαση του Φερμπρούχεν απέναντι στον Σμιθ Ρόου. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Αρτέτα βρίσκεται πρώτη με 39 βαθμούς και αυτή του Ντε Τσέρμπι όγδοη με 26.

Ανατροπή και στο -1 από την κορυφή!

Η Άστον Βίλα συνεχίζει να εντυπωσιάζει, επικρατώντας με 1-2 επί της Μπρέντφορντ. Έκανε τρομερή αντεπίθεση γυρνώντας το ματς και βρίσκεται πλέον, στο -1 από την Άρσεναλ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Λιούις Πότερ άνοιξε το σκορ. Στο 71′, ο Μπεν Μι αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους και οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν. Αρχικά στο 77ο λεπτό, ισοφάρισαν με την κεφαλιά του Μορένο και στο 88′, με τον ίδιο τρόπο ο Γουότκινς, ολοκλήρωσε την ανατροπή. Στα τελευταία λεπτά, υπήρξαν συρράξεις μεταξύ των παιχτών και των δύο ομάδων. Εν’ τέλει στο 90+8′, ο Μπουμπακάρ αποβλήθηκε για την ομάδα του Έμερι, που έχει 38 βαθμούς μαζί με την Λίβερπουλ, έναν λιγότερο από την Άρσεναλ. Αυτή του Φρανκ Τόμας, παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας (12η) με 19 βαθμούς.

Χατ-ρικ στις ασίστ ο Πακετά!

Η Γουέστ Χαμ κέρδισε με 3-0 τη Γουλβς, βλέποντας το «δεκάρι» της, να κάνει την εμφάνιση που θέλει ο κάθε προπονητής. Να δημιουργεί φάσεις δηλαδή, ώστε να μπαίνει η μπάλα «στο πλεχτό». Αυτό έκανε και ο Λούκας Πακετά. «Έφτιαξε» και τρία γκολ των Λονδρέζων, όντας ο MVP του αγώνα. Άρχικα, έδωσε μέσα σε δέκα λεπτά (22′-32′), δύο ασίστ στον ίδιο παίχτη, τον Κούντους και στο 74′, «σέρβιρε» το τρίτο γκολ στον Μπόουεν. Κατάφερε έτσι η ομάδα του Μόγιες να ανέβει όγδοη με 27 βαθμούς και μόλις στο -1 από τα Ευρωπαϊκά εισιτήρια. Ισόβαθμη στους 19 βαθμούς, μαζί με τις Μπρέντφορντ και την Μπόρνμουθ, βρίσκεται η ομάδα του Γκάρι Ονίλ.