Τραγικοί οι Ντέβιλς-Νίκη για Μπρούινς επί των Πάνθερς

Παραμονή των Thanksgiving, οι Ντιτρόιτ Ρεντ Γούινγκς αντιμετώπισαν τους Νιου Τζέρσι Ντέβιλς όπου και πήραν την νίκη με 4-0, ενώ παράλληλα τερμάτισαν τις 101 αγωνιστικές τους χωρίς shutout. Οι Μπόστον Μπρούινς κέρδισαν τους Φλόριντα Πάνθερς με 3-1.

Νιου Τζέρσι Ντέβιλς-Ντιτρόιτ Ρεντ Γουίνγκς

Οι Ντέβιλς δεν δείχνουν σημεία βελτίωσης, με την άμυνα, επίθεση και τέρμα να είναι ανύπαρκτα με αποτέλεσμα οι Ρεντ Γουίνγκς να τους διαλύσουν εύκολα με 4-0. Στη 1η περίοδο, οι Ρεντ Γουίνγκς άνοιξαν τον σκορ με τρία γκολ σε διάστημα 1:12 λεπτών στο τελευταίο τέρτατο! Πιο συγκεκριμένα, σκόρερ ήταν οι Ρέιμοντ, Λάρκιν και Φάμπρι. Στη 2η περίοδο, οι Ρεντ Γουίνγκς πάλι σκοράρουν με τον Σάιντερ να σημειώνει ένα εντυπωσιακό γκολ από την μπλε γραμμή σε power play. Στη 3η περίοδο, δεν μπήκε κανένα γκολ, όμως η εικόνα των Ντέβιλς ήταν τραγική αφού πραγματοποίησαν μόνο 2 βολές στο τέρμα σε όλη την περίοδο.

Μπόστον Μπρούινς-Φλόριντα Πάνθερς

Εντυπωσιακή εμφάνιση των Μπρούινς, ενώ οι Πάνθερς προσπάθησαν ικανοποιητικά με τις δυο ομάδες να έχουν ίση επικράτηση. Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Κόιλ για τους Μπρούινς στα 18′. Στη 2η περίοδο, ο Λούντελ έφερε την ισοφάριση στα μισά της περιόδου. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπίτσερ έσπασε την ισοπαλία για τους Μπρούινς και ΝτεΜπρούσκ ανεβάζει το προβάδισμα στα 14′. Στην 3η περίοδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ, και οι Μπρούινς έφυγαν με την 7η συνεχόμενη νίκη τους, τερματίζοντας τις 6 συνεχόμενες νίκες των Πάνθερς.