Η Ντόρτμουντ, νίκησε τη Μίλαν και πέρασε στους «16», τη στιγμή που η Παρί έσωσε το ματς στο τέλος, αφήνοντας ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα.

«Διπλό» και πρόκριση στο Μιλάνο!

Η Ντόρτμουντ με νίκη στο «Σαν Σίρο», σφράγιζε εισιτήριο στην επόμενη φάση. Αυτό έκανε. Εκμεταλλεύτηκε το χαμένο πέναλντι του Ζιρού στο 6′, με τον Κόμπελ να το αποκρούει και ευστόχησε στο δικό της, με τον Ρόις στο 10′. Στο 37′, ο Τσουκουέζε ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο, δύο γκολ σε 10 λεπτά βρήκε η Γερμανική ομάδα. Αρχικά ο Γκίντενς έκανε το 1-2 στο 59′, και το 1-3 στο 69′ ο Αντεγιέμι. Οι «Βεστφαλοί», πήραν το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ. Η Μίλαν, μπορεί να τερματίσει από δεύτερη έως και τελευταία.

Την έσωσε το VAR και ο Εμπαπέ!

Στο άλλο ματς του ομίλου στο Παρίσι, είχαμε μια ισοπαλία που αφήνει όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Το δεύτερο εισιτήριο για τα νοκ-άουτ, το εισιτήριο του Γιουρόπα Λιγκ και…τον ολικό αποκλεισμό. Η Παρί Σεν Ζερμέν, είχε πολλές ευκαιρίες από την αρχή του ματς, αλλά ανεκμετάλλευτες. Στο 24′, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ισάκ άνοιξε το γκολ για την ομάδα του Χάου. Αυτή του Λουίς Ενρίκε, συνέχισε να σπαταλά ευκαιρίες για γκολ, στις περισσότερες από τις οποίες συμμετείχε ο νεαρός εξτρέμ Μπαρκολά, πρώην παίχτης της Λυών. Χαρακτηριστικό, τα 31 σουτ (5 εντός εστίας) των γηπεδούχων, έναντι 5 σουτ (2 εντός εστίας) των φιλοξενούμενων. Φτάνοντας στο 90+6′, γίνεται μία φάση εντός περιοχής, για την οποία η Παρί, ζητάει πέναλντι. Ο Μαρτσίνιακ δεν δίνει κάτι αρχικά, όμως έδωσε χέρι του Γκιμαράες, όταν είδε τη φάση στο VAR. Βέβαια, η μπάλα βρίσκει πρώτα στο σώμα του Βραζιλιάνου χαφ και μετά στον αγκώνα. Άρα είναι όπως το δει ο καθένας. Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε. Μετά πίεσε η Παρί, αλλά ο Μπαρκολά δεν σκόραρε με κεφαλιά. Η Γαλλική ομάδα, πρέπει να κερδίσει στη Γερμανία ώστε να προκριθεί. Αλλιώς θέλει ισόπαλο το Νιουκάστλ-Μίλαν. Αν έρθει ισόπαλο το ματς στην Αγγλιά, η Νιουκάστλ σε σχέση με τη Μίλαν έχει την ισοβαθμία.