Λάτσιο και Ατλέτικο Μαδρίτης, «πέταξαν» για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

«Καθάρισε» ο αρχηγός!

Σε μία αναμέτρηση, ισόπαλη έως και το 81ο λεπτό, ο Τσίρο Ιμόμπιλε κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα. Μάλιστα είχε μπει ως αλλαγή στο 61′, φορώντας και το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Το χρονικό διάστημα που χρειάστηκε για τα δύο γκολ του, ήταν τρία λεπτά. Αρχικά, άνοιξε το σκορ στο 82′ και στο 85′, διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Για την Σέλτικ, που είχε τιμωρημένο τον Λουίς Πάλμα, το VAR ακύρωσε πέναλντι στο 90+5′. Μαθηματικά οπότε προκρίθηκε η ομάδα του Σάρι, ενώ αυτή του Ρότζερς, δεν έχει ελπίδες ούτε για την τρίτη θέση.

«Διπλό» με δύο αυτογκόλ!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, προκρίθηκε και αυτή στην επόμενη φάση. Ευτύχησε να έχει την τύχη με το μέρος της, σε μια πολύ δύσκολη και κατάμεστη έδρα. Το «Ντε Κάιπ» στην Ολλανδία. Η γηπεδούχος Φέγενορντ, κατάφερε να βάλει δύο αυτογκόλ, «χαρίζοντας» τη νίκη στους «Ροχιμπλάνκος». Αρχικά στο 14′, ο Γκετρούιντα έβαλε το πρώτο από τα δύο. Στο 57′, ο Ερμόσο πλάσαρε ωραία για το 0-2 και 20 λεπτά μετά, ο Βίεφερ έβαλε την Φέγενορντ ξανά στο ματς. Όμως τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χιμένεζ έβαλε το δεύτερο αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3. Η Ολλανδική ομάδα θα συνεχίσει και μαθηματικά στο Γιουρόπα Λιγκ.