Οι Ντακς «σπάνε» τις συνεχόμενες νίκες των Γκόλντεν Νάιτς στα 12

Οι Βέγκας Γκόλντεν Νάιτς μέσα σε 13 αγωνιστικές μέχρι τώρα έχασαν μόνο μια φορά σε παράταση από τους Σικάγο Μπλάκχοκς. Οι Άναχαϊμ Ντακς, οι οποίοι τερμάτισαν τελευταίοι την προηγούμενη σεζόν, κατάφεραν στην 3η περίοδο, να εξολοθρεύσουν τους νικητές του Stanley Cup με 4-2.

Στη 1η περίοδο, το σκορ ανοίγει ο Μπαρμπάσεβ για τους Γκόλντεν Νάιτς στα 8′. Οι Ντακς κρατήθηκαν γερά, όμως σαν εμφάνιση δεν είχαν και την καλύτερη.

Στη 2η περίοδο, σε ένα 4-on-4, ο Ίκελ διπλασιάζει το σκορ στα 13′. Από την ουδέτερη ζώνη, έφερε τον δίσκο στον δεξιό κύκλο και με ένα κοντό σουτ, ο δίσκος μπαίνει μέσα στο τέρμα των Ντακς περνώντας ξυστά πάνω από τον ώμο του Γκίμπσον.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με power play των Ντακς. Μέσα σε ένα λεπτό, ο Χενρίκ σημειώνει το πρώτο γκολ για τους Ντακς. Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μισό της περιόδου, «έβρεξε» γκολ από τους Ντακς. Ο Κάρικ φέρνει την ισοφάριση στα 10′. Ο ΜακΤάβις δίνει το προβάδισμα 3-2 στα 16′. Στα τελευταία δυο λεπτά, οι Γκόλντεν Νάιτς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακά τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη της περιόδου, ο Κάρικ πάλι, σκοράρει στο άδειο τέρμα των Βέγκας. Οι Ντακς πήραν την νίκη με 4-2 με όλα τους τα γκολ να σημειώθηκαν στη τελευταία περίοδο, τερματίζοντας επιπλέον τη σειρά νικών των Γκόλντεν Νάιτς στα 12 και χαρίζοντας τους την πρώτη ήττα της σεζόν.