Επικράτησαν οι Πάνθερς επί των Χάρικεϊνς

Τελευταία φορά που βρέθηκαν οι Φλόριντα Πάνθερς και Καρολίνα Χάρικεϊνς ήταν στο conference final (ή ημιτελικά) των playoffs όπου οι Πάνθερς με το νικητήριο γκολ του Κατσάκ απόκλεισαν τους Χάρικεϊνς και πέρασαν στον τελικό. Ο αγώνας έμελλε να φέρει ανταγωνιστικότητα, αντιπαλότητα και… δίψα για εκδίκηση από τους «Κέινς»

Στη 1η περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Κοτκανιέμι για τους Χάρικεϊνς μέσα σε ένα λεπτό. Γρήγορα απάντησαν οι Πάνθερς στα 3′ με τον Κατσάκ με έναν τύπο γκολ που θύμισε εκείνο το οποίο τους προώθησε στον τελικό την προηγούμενη σεζόν. Καθόλη την διάρκεια της περιόδου, η ένταση ήταν φανερή. Εκεί που οι Χάρικεϊνς ξεκίνησαν καλά, οι Πάνθερς ανέβασαν σημαντικά τους ρυθμούς τους και φάνηκαν να τους δυσκολεύουν. Ο Μπαλίνσκις διπλασιάζει το σκορ στα 18′ με το πρώτο γκολ του στην λίγκα.
Στη 2η περίοδο, η εμφάνιση των δύο ομάδων παρέμεινε ίδια. Ο Μπάρκοφ ανεβάζει τους Πάνθερς 3-1 στα 7′. Οι Χάρικεϊνς πλησιάζουν επικίνδυνα τη Φλόριντα με γκολ που διπλασίασε ο Άχο στα 16′ και από εκεί φάνηκαν λίγο να προσπαθούν παραπάνω.
Στη 3η περίοδο, οι Πάνθερς σημειώνουν δυο ακόμα γκολ με τους Βερχέιζι στα 13′ και Στένλουντ στα 16′ με τον τελευταίο να σκοράρει στο άδειο τέρμα των Χάρικεϊνς και έτσι πήραν την νίκη με 5-2.