Άνετη νίκη για Κάπιταλς

Με 5-2 κέρδισαν οι Ουάσινγκτον Κάπιταλς τους Νιου Τζέρσι Ντέβιλς.
Κακιά εμφάνιση για τους Ντέβιλς στην 1η περίοδο, που δεν θυμίζουν καθόλου…Ντέβιλς, ενώ οι Κάπιταλς «τσέπωσαν» δυο γκολ. Πιο συγκεκριμένα, στα 10′, ο Όμπε-Κούμπελ άνοιξε το σκορ. 15 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μάλεστιν το διπλασίασε. Μετά από αυτό το γκολ, ο Ραφ άλλαξε το τέρμα των Ντέβιλς με τον Σμιντ να αντικαθιστά τον Βάνιτσεκ. Με τον Σμιντ προστατεύθηκε το τέρμα καλύτερα αφού έσωσε όλα τα γκολ που δέχτηκε από τους Κάπιταλς μέχρι το τέλος της περιόδου.
Η 2η περίοδος ακολούθησε το ίδιο μοτίβο. Ο Κούζνετσοφ ανεβάζει τους Κάπιταλς 3-0 στα 6′.
Εκεί που έμελλε να μην αλλάξει κάτι στην 3η περίοδο, οι Ντέβιλς καταφέρνουν να σημειώσουν δυο γκολ με Μέιερ στα 7′ και Μέρσερ στα 9′. Προς τα τελευταία λεπτά, οι Ντέβιλς αντικαθιστούν τον τερματοφύλακα τους για έναν έξτρα σκέιτερ. Ο Κούτζνετσοφ με το δεύτερο γκολ, σκοράρει στο άδειο τέρμα στα 18′. Οι Ντέβιλς δε μπόρεσαν να τους προφτάσουν στον λίγο χρόνο που έμεινε και οι Κάπιταλς κερδίζουν με 5-2.