Εύκολο απόγευμα για Λίβερπουλ, «γκέλα» για Μπράιτον!

Η Λίβερπουλ, Γουέστ Χαμ και Άστον Βίλα, συνέχισαν με νίκες στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τη Μπράιτον.

Στο «ρελαντί»!

Με τον Κώστα Τσιμίκα να μοιράζει δύο ασίστ και τον Μοχάμεντ Σαλάχ να έχει ισάριθμα γκολ, η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα στο Άνφιλντ επί της Μπρέντφορντ με 3-0. Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στο ματς, δίνοντάς του έναν πολύ καλό ρυθμό. Η Μπρέντφορντ, απείλησε πρώτη και συγκεκριμένα στο 18′, με σουτ του Εμπεουμό, έπειτα από λάθος του Έντο. Η Λίβερπουλ απάντησε δις, αλλά τα γκολ ακυρώθηκαν. Aκυρώθηκαν για οφσάιντ, αφού ο σκόρερ και στις δύο περιπτώσεις Νούνιεζ, ήταν εκτεθειμένος. Στο 32′, ο Εμπεουμό έχασε τετ-α-τετ, στο οποίο νικήθηκε από τον Άλισον. Επτά λεπτά μετά, ο Νούνιεζ έσπασε τη μπάλα στον Σαλάχ που με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Αιγύπτιος σταρ, αστόχησε από καλή θέση, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 62′ όμως δεν χαρίστηκε και πολύ. Η κούρσα του Τσιμίκα, τον έκανε να προλάβει τη μπάλα πριν βγει, να σεντράρει με προβολή και ο Σαλάχ να σκοράρει με κεφαλιά. Το ματς είχε «σβήσει» και απλά στο 74′ ήρθε το «κερασάκι στην τούρτα». Ο Τσιμίκας έδωσε την πάσα στον Ζότα που με όμορφο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, έφτασε στους 27 βαθμούς την Άρσεναλ και την Σίτι στον πόντο. Από την άλλη, η ομάδα του Τόμας Φρανκ, έμεινε στη μέση της βαθμολογίας με 16 πόντους, όντας ενδέκατη.

Ανατροπή για την «επτάψυχη» Γουέστ Χαμ!

Η Γουέστ Χαμ, πήρε την πρώτη της νίκη από τον Σεπτέμβριο. Κατάφερε να ανατρέψει την ανατροπή της Νότιγχαμ Φόρεστ και να πάρει σημαμντική νίκη. Νωρίς στο 3′, ο Πακετά που σκόραρε και τις δύο φορές κόντρα στον Ολυμπιακό, άνοιξε το σκορ. Η Φόρεστ όμως, είχε τον τρόπο να απαντήσει. Αρχικά στο 44′, ο Αβονίγι ισοφάρισε και στο 63′ ο Ελάνγκα, έκανε την ανατροπή. Όμως, η γηπεδούχοι δεν παράτησαν τον αγώνα. Δύο λεπτά μετά το 1-2, ο Μπόουεν ισοφάρισε με κεφαλιά και με τον ίδιο τρόπο στο 88′, ο Σούτσεκ έκανε το 3-2 έπειτα από κόρνερ. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Μόγιες έφτασε τους 17 βαθμούς όντας ένατη και αυτή του Κούπερ έμεινε 15η με 13.

Βλέπει τετράδα η Άστον Βίλα!

Η Άστον Βίλα επέστρεψε στις νίκες, με το υπέρ της 3-1 επί της Φούλαμ. Στο 27′ ο Τίλεμανς σέντραρε και ο Ρόμπινσον έκανε το 1-0 με αυτογκόλ. Στο 42′ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ο ΜακΓκιν έκανε το 2-0. Το 3-0 έγινε στο 64′. Αντεπίθεση για τη Βίλα, ο Μπέιλι έβγαλε τη σέντρα στον Γουότκινς που σκόραρε εξ’ επαφής. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Χιμένες από τη μπαλία του Ρόμπινσον. Η ομάδα του Έμερι πλησίασε στον πόντο την τέταρτη Τότεναμ, εν’ αντιθέσει με τη Φούλαμ που ως 16η, είναι μόλις στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Έ(χ)ασε έδαφος!

Η Μπράιτον, είχε την ευκαιρία να ισοβαθμεί με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην έκτη θέση με 21 βαθμούς. Με την ισοπαλία κόντρα στην Σέφιλντ όμως, έμεινε λίγο πίσω. Στο 6′ ο Αντίνγκρα, άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια. Έως και το 70′ περίπου, η Μπράιτον ήταν καλύτερη, έχοντας δύο ευκαιρίες με τον Φάτι και μία με τους Μπουονανότε και Μιτόμα. Από και έπειτα όμως, τις ήρθαν όλα ανάποδα. Στο 69′ ο Νταχούντ πάτησε τον Όζμπορν και αποβλήθηκε. Πέντε λεπτά μετά, ήρθε και το αυτογκόλ του Γουέμπστερ για να…ολοκληρωθεί το πακέτο. Η Σέφιλντ κατάφερε να πάει στους 5 βαθμούς, παραμένοντας βέβαια προ-τελευταία. Οι «γλάροι» έμειναν 8οι.