Δώσε στον ΠΑΟ βολές!

Σε ένα παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός σούταρε παραπάνω από διπλάσιες βολές από τον Άρη, και σε ένα σημείο που η διαφορά ήταν στους πέντε πόντους και δεν σφυρίχτηκε πεντακάθαρο φάουλ που έγινε από δύο παίκτες στον Γκάλινατ, η αθηναϊκή ομάδα απέδρασε από την Θεσσαλονίκη.

Τα στατιστικά μιλούν από μόνα τους. Ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε 26 βολές, ενώ ο Άρης 11. Το παιχνίδι θα παιζόταν μέχρι και την τελευταία επίθεση αν οι βολές ήταν ανάλογες, όμως οι άνθρωποι με τα γκρι είχαν άλλες διαθέσεις.

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν εμφατικά, φτάνοντας στο +7 στο πρώτο δεκάλεπτο (2-9), διαφορά που ροκάνισε ο Άρης και τελείωσε το δεκάλεπτο προηγούμενος στο σκορ με 15-14. Η δεύτερη περίοδος ήταν άκρως ανταγωνιστική καθώς το παιχνίδι πήγαινε καλάθι-καλάθι, με τον Μπάνκστον να καρφώνει τρομερά στα τελευταία 0.5” του ημιχρόνου με το ένα χέρι. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 33-32.

Η ομάδα του Αταμάν ξέφυγε στο σκορ στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο τέλος της στο +11 (44-55). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης έκανε τρομερή προσπάθεια να μειώσει, κάτι που κατάφερε, μειώνοντας αρχικά στο -4 (53-57), και μετά στο -5 (55-60). Όταν η διαφορά ήταν στους πέντε πόντους και με τον Άρη να έχει την κατοχή και να βρίσκεται στο επιθετικό του μισό, έγινε ένα τρομερά καθαρό φάουλ από δύο παίκτες του Παναθηναϊκού στον Γκάλινατ, το οποίο ουδέποτε σφυρίχτηκε, με τους Πράσινους να σκοράρουν καλάθι και να παίρνουν το μπόνους της βολής για να φτάσει η διαφορά στο +8 (55-63), αντί ενδεχομένως να έχει μειωθεί στην αρχή της φάσης.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα το έλεγξε ο Παναθηναϊκός ο οποίος έφτασε εκ νέου στο +11 (62-73), με το τελικό σκορ να είναι 65-75.

Για τον Άρη ήταν κορυφαίος ο Μπάνκστον με 16 πόντους (7/8 2π και 2/2 βολές). Με 15 ακολουθεί ο Τολιόπουλος (1/2 2π, 4/7 3π και 1/1 βολές), ενώ ο Γκάλινατ είχε 11 (4/6 2π και 1/3 3π). Τέταρτος και τελευταίος παίκτης των Κιτρινόμαυρων με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Καρ με 10 (3/4 2π και 4/5 βολές).

Για τον Παναθηναϊκό ο Λεσόρ είχε 14 πόντους (4/7 2π και 6/7 βολές), ο Μήτογλου 13 (4/7 2π και 5/7 βολές), και ο Γκριγκόνις 10 (3/7 3π, 1/2 βολές).