ΠΑΟΚ: Νίκη στο 96′!

Ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από το Αμπερντίν με πρωταγωνιστή τον Στέφαν Σβάμπ που χάρισε το γκολ της νίκης και παραμένει πρώτος στη βαθμολογία του ομίλου του Europa Conference League.

Στο πρώτο ημίχρονο ο δικέφαλος είχε την κυριαρχία με 66% κατοχή της μπάλας, ωστόσο και η Αμπερντίν προσπαθούσε από την πλευρά της να παίξει ψηλά και να πιέσει τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι «γέμισε» με γκολ καθώς στο 50′ ο Μιόφσκι σκόραρε για την Αμπερντίν, ενώ μόλις οκτώ λεπτά μετά, στο 58′ ο Πολβάρα σημείωσε το 2-0. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να χάνει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να μην μπορεί να πιέσει ουσιαστικά την Αμπερντίν, όμως στο 73′ ο Ντεσπόντοφ, ο οποίος μόλις είχε μπει στο παιχνίδι μείωσε για τον ΠΑΟΚ.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 84′ από τον αρχηγό της ομάδας Βιειρίνια. Το γκολ της νίκης για τον δικέφαλο του βορρά ήρθε στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων και συγκεκριμένα στο έκτο λεπτό, όταν μετά από υπόδειξη του VAR, ο Αυστριακός διαιτητής σφύριξε πέναλτι -υπέρ του ΠΑΟΚ για μαρκάρισμα στον Μαγκομέντ Οζντόεφ- το οποίο εκτέλεσε άψογα ο Στέφαν Σβάμπ.