Λίγα γκολ και δύο κόκκινες!

Δύο κόκκινες και σημαντικά «διπλά» είχε το μενού της Πρέμιερ Λιγκ.

Έξι στα έξι με αποβολή!

Η Σίτι φιλοξένησε τη Φόρεσετ με τον Βαγγέλη Μαρινάκη, να βρίσκεται στις κερκίδες του Έριχαντ. Η ομάδα του Πεπ, κατάφερε να βάλει δύο γκολ στις πρώτες της δύο φάσεις. Στο 7′, ο Ρόδρι με τρομερή μπαλιά βρήκε τον Γουόκερ ο οποίος την έστρωσε στον Φόντεν που άνοιξε το σκορ με ωραίο τελείωμα. Στο 14′ Νούνεζ σέντραρε και ο Χάαλαντ έκανε με κεφαλιά το 0-2.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, ο καυγάς των Ρόδρι και Γκιμπς-Γουάιτ, οδήγησε στην πρώτη απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα του Ισπανού χαφ στην καριέρα του, αφού έπιασε τον Άγγλο αντίπαλο από τον λαιμό. Ο φορμαρισμένος μέσος, χάνει έτσι το ντέρμπι με την Άρσεναλ. Στο 78′ ο Χάαλαντ από καλό σημείο έχασε ευκαιρία για το 0-3. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Έντερσον σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Ελάνγκα από στημένη μπάλα. Αυτή ήταν η καλύτερη ευκαιρία της Φόρεστ στο ματς. Η Σίτι έμεινε πρώτη και αήττητη έχοντας το απόλυτο με το έξι στα έξι. Η Νότινγχαμ, έμεινε ενδέκατη με επτά βαθμούς.

Απόδραση με γκολάρα Φερνάντες!

Η Μπένρλι υποδέχτηκε την Γιουνάιτεντ των συνεχόμενων κακών αποτελεσμάτων. Έτσι η ομάδα του Τεν Χαγκ, ήταν αναγκασμένη να πατήσει…από τα αποδυτήρια το γκάζι. Στο 1′ απείλησε ο Ράσφορντ και ο Φερνάντες στο 7′ με χαμένο τετ-α-τετ. Στο 10′ ο Ονάνα νίκησε τον Αμντουνί, ο οποίος σε τετ-α-τετ επτά λεπτά αργότερα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 25′ σκόραρε με κεφαλιά ο Έβανς αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Χόιλουντ που εμπόδιζε τον Τράφορντ. Στο 45′ η μακρινή μπαλιά του Έβανς, έδωσε την ευκαιρία στον Φερνάντες να σκαρφιστεί και να υλοποιήσει ασύλληπτο σουτ-βολέ στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χόιλουντ έχανε ευκαιρίες για τη Γιουνάιτεντ. Στο 75′ ο Ονάνα πέφτοντας στα πόδια του Λάρσεν, απέτρεψε την ισοφάριση σε κομβικό σημείο. Στο 83′ ο Μπέργκε αστόχησε σε κεφαλία, που σήμανε και την τελευταία φάση της ομάδας του Κομπανί στο ματς. Εν’ τέλει η τρεις βαθμοί κατέληξαν στη Γιουνάιτεντ, η οποία έφτασε τους εννιά στο σύνολο όντας όγδοη, στην φετινή προσπάθεια για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Μπένρλι έμεινε πάλι στον μοναδικό βαθμό που έχει μαζέψει έως τώρα όντας τελευταία, με την συνέχεια να…μοιάζει «βουνό» όσο περνάει ο καιρός και δεν έρχονται τα επιθυμητά σκορ, με σκοπό την παραμονή στην κατηγορία.

«Διπλό»-«ανάσα» για Έβερτον!

Στην έδρα της Μπρέντφορντ, είδαμε την Έβερτον να πετυχαίνει μεγάλη νίκη. Στο 6′ άνοιξε το σκορ ο Ντουκουρέ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 28′ με τον Γένσεν. Τα δύο γκολ του πρώτου μέρους, τα πέτυχαν έτσι δύο χαφ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ζημιά για τους γηπεδούχους έγινε σε τέσσερα μόλις λεπτά. Στο 67′ Ταρκόφσκι έκανε το 1-2 και στο 71′ ο Κάλβερτ Λιούιν το τελικό 1-3. Η Έβερτον είχε μόλις μία ισοπαλία, ανεβαίνοντας πλέον στους τέσσερις βαθμούς με αυτή της τη νίκη. Η Μπρέντφορντ έμεινε στους έξι.

Δύο τα γκολ, μία η κόκκινη!

Στο Κένιλγουορθ Ρόουντ, η γηπεδούχος Λούτον, αναμετρήθηκε με την Γουλβς. Καλύτερη η Λούτον αλλά δεν έβρισκε δύχτυα. Στο 39′ για βίαιη συμπεριφορά ο Ρίντσερ Μπελεγκράντε αποβλήθηκε για την Γουλβς. Στο δεύτερο ημίχρονο και το 50′, ο Νέτο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του των δέκα παιχτών. Το τελικό 1-1 έκανε στο 65′ ο Μόρις με πέναλντι.

«Λευκή ισοπαλία!»

Για το τέλος, στο «mini» Λονδρέζικο ντέρμπι, είχαμε μοιρασιά βαθμών. Φούλαμ και Κρίσταλ Πάλας δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Αυτό ήταν λογικό, εξ’ αιτίας των λιγοστών χαμένων ευκαιριών. Η καλύτερη ήταν στο 83′ για την Φούλαμ, όταν το σουτ του Γουίλιαν εξουδετερώθηκε από τον Τζόνστοουν. Οι δύο ομάδες είναι και οι μοναδικές της βαθμολογίας που έχουν οκτώ μαζεμένους βαθμούς έως τώρα.