Επικράτησε η ΑΕΚ επί αγγλικού εδάφους, δεν κατάφερε να κερδίσει ο Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει με τελικό σκορ 2-3 την Μπράιτον στο Στάδιο Φάλμερ, με τον Ολυμπιακό όμως να χάνει 2-3 από την Φράιμπουργκ.

Για την ΑΕΚ το πρώτο γκολ ήρθε στο 11′ από εξαιρετική κεφαλιά του Τζιμπρίλ Σιντιμπέ, ενώ το δεύτερο, ήρθε πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου από τον Γκατζίνοβιτς. Το τελευταίο γκολ για τους κιτρινόμαυρους, σκόραρε στο 84′ ο Πόντσε.

Οι “γλάροι” μείωσαν στο 30′ και στο 67′ μετά από εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι από τον Ζοάο Πέντρο. Η ΑΕΚ άφησε αρκετά θετική εντύπωση και αισιοδοξία για τα επόμενα παιχνίδια στην ευρωπαική της πορεία.

Από την άλλη πλευρά, στο γήπεδο Καραισκάκης, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επικρατήσει της Φράιμπρουργκ. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο σκορ στο 9′ με γκολ του Σάλαι, με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν σε 1-1 στο 40′ με γκολ του Εκ Καμπί. Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βιτσέντσο Γκρίφο ευστόχησε από την άσπρη βούλα, σημειώνοντας το 1-2.

Ο Μαροκινός Ελ Καμπί μείωσε και πάλι για τον Ολυμπιακό στο 74′, ενώ στο 86′ ο Φίλιπ “σφράγισε” τη νίκη της Φράιμπουργκ με τελικό σκορ 2-3.