Τρομερός Ροντρίγκεζ με διπλό, επεκτείνουν τις νίκες οι Πάνθερς

Τελικός Stanley Cup, Αγώνας 2: Άλλη μια νίκη εξασφάλισαν οι Φλόριντα Πάνθερς κόντρα στους Έντμοντον Όιλερς με 4-1, εξασφαλίζοντας το διπλό στην σειρά αγώνων στον τελικό γύρο.

Στην 1η περίοδο, το σκορ ανοίγουν οι Όιλερς με τον Έκχολμ στο 11΄ να σκοράρει από τον αριστερό κύκλο. Παρά την έλλειψη των σουτ, οι Όιλερς ήταν εμφανώς πιο καλύτεροι σε αυτή την περίοδο από τους Πάνθερς.

Στη 2η περίοδο, ο Μίκολα φέρνει την ισοφάριση στο 10΄ με γκολ από το high slot.

Στη 3η περίοδο, οι Πάνθερς μπήκαν δυναμικά με τον Ροντρίγκεζ να δίνει το προβάδισμα στο 3΄ από τον αριστερό κύκλο. Στην συνέχεια, προσθέτει το διπλό του στο 12΄ στο power play με tip-in από σουτ του Λούντελ μπροστά στην εστία. Στο 17΄, ο Έκμπλαντ ολοκληρώνει το σκορ στο άδειο τέρμα των Όιλερς.

Οι Πάνθερς θα κοιτάξουν να κερδίσουν και τον επόμενο αγώνα, ώστε να πλησιάσουν ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου, οπότε και να «καθαρίσουν» την σειρά στους τέσσερις πρώτους αγώνες. Οι Όιλερς θα πιέσουν αρκετά και θα προσπαθήσουν να αποσπάσουν νίκες. Η Φλόριντα προβαδίζει με 2-0 στην σειρά αγώνων έναντι του Έντμοντον.