Για 68 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε πατήσει στο λαιμό τη Φενερμπαχτσέ, ωστόσο ένα λάθος του Ρέτσου και το πέναλτι που καταλογίστηκε, έδωσε την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να μειώσει, και ύστερα από λίγο να φτάσει στο 3-2.

Η Φενέρ κατάφερε και επέστρεψε από το 3-0 στο 3-2, το οποίο την κρατάει ολοζώντανη εν όψει του επαναληπτικού σε μία εβδομάδα.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ήταν συντριπτικά ανώτερη των φιλοξενούμενων για περίπου 68 λεπτά, πετυχαίνοντας τρία γκολ για το 3-0, πριν ο Ρέτσος κάνει πέναλτι, με τον Τάντιτς να ευστοχεί, και έξι λεπτά μετά ο Καμπεχτσί να κάνει το 3-2, για να ταρακουνήσει δυνατά τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχασε πλήρως τον έλεγχο.

Οι Τούρκοι παρότι μπήκαν καλά και απείλησαν σε δύο φάσεις, δεν είχαν συνέχεια με τον Φορτούνη να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό με συρτό σουτ εκτός περιοχής στη γωνία του Λιβάκοβιτς. Ο Φορτούνης είναι σίγουρα Man of the Match του Ολυμπιακού, καθώς μετά το γκολ που πέτυχε στο 8′, είχε ασίστ στο 32′ για το γκολ του Γιόβετιτς, ο οποίος πλάσαρε εντός της περιοχής τον Λιβάκοβιτς. Ο τερματοφύλακας της Φενερμπαχτσέ είχε επαφή με τη μπάλα, όμως δεν κατάφερε να αποσωβήσει το 2-0.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που το άφησαν στο πρώτο, και πέτυχαν γκολ στο 57ο λεπτό με τον Τσικίνιο. Έτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι, και με την ορμή, την αποτελεσματικότητα αλλά και την ενέργεια που έβγαζαν οι Πειραιώτες στο τερέν, τα πράγματα έμοιαζαν δύσκολα για την τουρκική ομάδα, και πως θα δεχθεί 4 και 5 γκολ. Ωστόσο, ο Ρέτσος φρόντισε να… «αναστήσει» τις ελπίδες της ομάδας του Καρτάλ, κάνοντας πέναλτι στον Σάμουελ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάντιτς, ο οποίος έστειλε από τη μία τη μπάλα, και από την άλλη έπεσε ο Τζολάκης. Το γκολ αυτό σήμανε την αντεπίθεση της Φενέρ, η οποία έξι λεπτά μετά (74′) μείωσε κι άλλο, αυτή τη φορά με τον Καχμπετσί, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.