Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αν και πολύ χειρότερη της Λίβερπουλ απέσπασε ισοπαλία, βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα.

Για 50 λεπτά στο «Ολντ Τράφορντ», υπήρχε μόνο μία ομάδα στο χορτάρι. Αυτή ήταν η Λίβερπουλ, που δεν εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις του πρώτου μέρους, προηγούνταν μόνο με 0-1 και αυτό το εύθραυστο σκορ…δεν της βγήκε στο τέλος. Ουσιαστικά η Γιουνάιτεντ σκόραρε δις, στις πρώτες καλές στιγμές της στο ματς, πήρε την ισοπαλία και έβαλε φωτιά, στην κούρσα του τίτλου. Η Λίβερπουλ, ισοβαθμεί με την Άρσεναλ στους 71 βαθμούς, αλλά είναι 2η εξ’ αιτίας των λιγότερων τερμάτων στο σύνολο, έως τώρα. Έναν βαθμό λιγότερο, έχει η Μάντσεστερ Σίτι. Απολαυστική μάχη πραγματικά! Έκτη με 29 βαθμούς, είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Κλοπ, πίεσε από νωρίς και μόλις στο 3′, ο Ονάνα νίκησε τον Σόμποσλαϊ σε τετ-α-τετ. Ο Ούγγρος μέσος, απείλησε και στο 18′. Στο 23′, το σκορ άνοιξε ο Ντίας με ωραίο γυριστό, έπειτα από κόρνερ του Ρόμπερτσον και κεφαλιά-πάσα του Νούνιες. Η ομάδα του Τεν Χααγκ δεν αντέδρασε καθόλου και δεχόταν πολύ εύκολα φάσεις. Ο Σαλάχ είχε δύο πολύ καλές στιγμές τόσο στο 33′, όσο και στο 36′. Ο Ντίας είχε επίσης δύο φάεις, και οι Νούνιες-Μπράντλεϊ από μία. Γενικότερα, το ημίχρονο έληξε με 15 (!) τελικές της Λίβερπουλ, έναντι 0(!) της Γιουνάιτεντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ πλήρωσε νωρίς, τη γκάμα των χαμένων ευκαιριών της. Στο 50′, ο Κουάνσα έκανε τραγικό λάθος, ο Μπρούνο Φερνάντες έκλεψε και αφού είδε εκτός εστίας τον Κέλεχερ, εκτέλεσε από μακριά και ισοφάρισε. Πέντε λεπτά μετά, ο Νούνιες αστόχησε ολομόναχος από πλεονεκτική θέση. Η Γιουνάιτεντ έχοντας αυτοπεποίθηση, κατάφερε με την φαλτσαριστή πλασεδάρα του Μέινου στο 67′, να γυρίσει τούμπα το ματς. Η Λίβερπουλ δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου μέρους, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 84′, ο Γουάν-Μπισάκα ανέτρεψε εντός περιοχής τον Έλιοτ που πέρασε ως αλλαγή και ο Σαλάχ διαμόρφωσε με πέναλντι, το τελικό σκορ. Οι δύο ομάδες, είχαν από μια ευκαιρία η κάθε μία στο τέλος, με τους Ντίας και Άντονι, αλλά…έως εκεί.