Γύρος 1, Αγώνας 4: Νίκη για τους Έντμοντον Όιλερς κόντρα στους Λος ΄Αντζελες Κινγκς με 1-0 βγάζοντας τους δεύτερους shutout. Ο Έβαν Μπουτσάρ σκόραρε το μοναδικό γκολ, και οι Όιλερς αποκτούν το προβάδισμα 3-1 στην σειρά αγώνων με Κινγκς.

Στη 1η περίοδο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ με τα σουτ να προσμετρούνται 10-4 υπέρ των Κινγκς. Στη 2η περίοδο, ο Μπουτσάρ ανοίγει το σκορ στο 11΄ σκοράροντας με one-timer γκολ από το ψηλό slot στο power play. Στη 3η περίοδο, το σκορ παρέμεινε το ίδιο. Οι Κινγκς είχαν συνολικά 33 σουτ, τα οποία ο Στούαρτ Σκίνερ τα απέκρουσε όλα, ενώ οι Όιλερς μέτρησαν συνολικά 13 σουτ.

Οι Όιλερς έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στον δεύτερο γύρο αν κερδίσουν στον πέμπτο αγώνα, ενώ οι Κινγκς κινδυνεύουν με αποκλεισμό.